В КОАС розглядається справа проти агентів впливу російського олігарха Віктора Ремши, що захопили інфопростір України

by host

Про це стало відомо із повідомлення на ФБ сторінці ГО “Комітет з питань корупції” (КПК), що виступає громадським позивачем до СБУ і РНБО, повідомляє Антикор.

Зокрема КПК просить у судовому порядку змусити безпекові структури відреагувати на системні факти російського впливу і застосувати санкції проти осіб і структур, що пов`язані (працюють або працювали) із компанією  Ремши – “Фінам”. А саме – “Mаркетгід” (Mgid) та його похідних- Іdealmedia, Lentainform тощо:

«…зобов’язати Службу безпеки України внести на розгляд Ради національної безпеки та оборони України пропозиції щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) щодо громадян Російської Федерації Віктора Ремши, Олега Шкота, Станіслава Телятнікова, громадянина України Сергія Денисенка та пропозиції щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) щодо юридичних осіб, зареєстрованих згідно з законодавством України, а саме щодо ТОВ “МГІД-СВІТ” (код ЄДРПОУ 38233476) ПП “Маркетгід-Україна” (код ЄДРПОУ 36867310), ПП “Ейджі Форм” (код ЄДРПОУ 43381937), а також Компанії MGID, ІNC (ідентифікаційний номер С3340794, США, Санта-Моніка, Каліфорнія, 1149 3-я вулиця, офіс 210, + 1 424 322 8059)…»

А судді хто?

Справу (№ 320/19860/23) у спрощеному порядку (без засідань) розглядає суддя КОАС Олег Басай, який хоч і не був замішаний у гучних скандалах, викликав неабиякий інтерес журналістів- розслідувачів із порталу Про-суд.

В даному випадку актуальність і гострота ситуації полягає в тому, що ця справа, як би вона не завершилась, визначить подальшу стратегію інформаційної безпеки України. Важливість цієї справи насамперед в тому, що від судової влади і СБУ/РНБО вимагають провести чітку грань між  тими, хто свідомо і послідовно працює на Україну, і тими хто працював на інтереси Росії, але ситуативно пристосовується  до нових умов, щоб уникнути санкцій.

Чи зможе суд визначити та розділити ці ознаки? Адже це відносно нова практика, яка ще не має сталого застосування. Крім того, можна передбачити, що на суддю вестиметься значний тиск або пропозиція хабаря зі сторони відповідачів, бо на карту покладено дуже багато.

А купляти лояльність ЗМІ, силовиків та контролюючих органів для структур Ремши в Україні було звичною справою. Тим паче, як стало відомо “Антикору”, особи, до яких вимагають застосування санкцій, долучились третіми особами до судового розгляду. А це означає одне, що вони докладуть максимум зусиль, щоб уникнути відповідальності. В цій ситуації СБУ і РРБО, які мають на руках вичерпні докази і відновлену хронологію проросійських дій зазначених осіб, не варто чекати судового рішення чи дозволу, щоб діяти рішучо. А саме – застосувати необхідні санкції, згідно закону, інтересів безпеки України та військово-політичної доречності.

Як воно буде – побачимо найближчим часом. А поки що – стислий огляд всіх претензій та наявних доказів, які стали причиною судового позову.

ДО уваги СБУ: Викриття глобальної мережі виробників кремлівських ІПСО в українському ІНФОРПРОСТОРІ

То, як таке сталося, що компанії підсанкційного російського олігарха Віктора Ремши захопили український інформаційний простір і проводили проросійські  ІПСО? Більш як 7 років діяльності під носом у спецслужб. Наразі, ворожими інформерами вражено 50% топових ЗМІ – УНІАН, ТСН, ZN, ГЛАВКОМ та інші.

Схема –  хронологія – факти – докази

СУТНІСТЬ проблеми: з 2014 по 2021 роки IT компанії путінського олігарха Віктора Ремши (знаходиться під санкціями РНБО з 2022 року) – Mgid, Lentainform, Idealmedia (складають основний актив Міжнародної інформаційно-рекламної корпорації МІРС, якою володіє інвестиційний фонд Ремши- “ФІНАМ”) отримали прямий вплив на провідні ЗМІ України – через розміщення на їхніх сайтах власних інформерів.

Фактично відбулося приховане захоплення українського  інформаційного простору російськими тізерними мережами.

Про це сигналізували окремі журналісти, виходили матеріали в ЗМІ. Були заяви до СБУ з вимогою розпочати розслідування цих фактів.

Український інформаційний простір потребує негайного звільнення з гачка проросійських систем, – експерти про електронні ЗМІ.

Втручання у вибори: розкрита прихована система російського впливу на українську аудиторію.

Як діяли ворожі ІПСО

Через інформери Lentainform, а після викриття і ребрендингу, через Idealmedia, за вказівкою кураторів на сайтах популярних українських ЗМІ йшло розповсюдження проросійських антиукраїнських ФЕЙКІВ та ІПСО для підривання авторитету влади, міжнародного іміджу УКРАЇНИ та внесення зневіри і розколу в суспільстві. 

Зокрема в одному скріншоті Lentainform бачимо 100% ФЕЙК про наміри Британії зробити з України “гарматне м’ясо”.  В іншому бачимо кремлівський фейк про начебто роботу Олени Зеленської на РОСІЮ у 2014 році. І таких прикладів ФСБешних рашистських  ІПСО, які розповсюджувались в українських ЗМІ через інформери Lentainform та Idealmedia, назбирається кілька тисяч.

Хто потрапив у цю пастку? Загалом під вплив російських мереж попало кілька десятків топових українських ЗМІ.

За попередніми даними інформаційний вплив  розповсюджується на 8-10 млн читачів (активних користувачів інтернету).

Портали – жертви/співучасники повзучого захоплення українського інформаційного простору.

Як таке могло статися?  

Захоплення інформаційного простору відбулося поступово, за допомогою омани з трафіком та через особисті презенти (хабарі) редакторам популярних ЗМІ.

Співпраця з Lentainform, а потім з його правонаступницею – Idealmedia дала змогу сайтам з ТОП-100 ЗМІ вдвічі-тричі збільшити формальні показники кількості заходів та переглядів. Що дозволило штучно (незаконно) збільшити цифри відвідувань та, відповідно, доходи від РЕКЛАМИ.

Фактично, російські тізерні мережі за допомогою фальшивого трафіку корумпували більшість ведучих українських ЗМІ, серед яких УНІАН, ТСН, Сегодня та інші мега-змі

В обмін на розміщення інформерів, керівництву ЗМІ пропонували значне збільшення трафіку та глядацької аудиторії. Якість трафіка та його походження сайти не хвилювали.

Такий самий трюк із фальшивим трафіком ділки з Lentainform застосували і до багатьох російських сайтів. Вони діяли настільки зухвало, що їх викрили російські конкуренти по інтернету із Яндекс. Щоправда, описуючи їхні махінації з трафіком, Lentainform свідомо називають «українською системою», дезінформуючи російських власників сайтів і тим самим намагаючись спонукати їх розірвати співробітництво з Lentainform.

Таким чином у короткий термін ведучі українські ЗМІ заполонили інформери російської тізерної мережі, через які відбувались регулярні інформаційні диверсії та розповсюдження антиукраїнських фейків.

Тематику для розповсюдження наративів ймовірно формулював так званий «ольгінський штаб тролів», і далі вона розходилась по мережі через інформери. За пару кліків український користувач з порталу УНІАН або ТСН через інформери Lentainform, а потім з Idealmedia попадав  на відомі російські «смітники» – типу RІА.Ру, Inosmi.ru, Раша тудей, або СМІ2.

Після викриття фактів відвертої антиукраїнської пропаганди і звинувачень у прямій роботі на Росію, інформери lentaіnform на українських ЗМІ були автоматично і одночасно замінені на інформери «нової» мережі – Idealmedia.

Наприклад, у розслідуванні порталу “АНТИКОР”.

Скандал: Змінивши ім’я з lentainform.com на idealmedia.io проросійська інформаційна система
Одночасно груба проросійська риторика і неприхована антиукраїнська пропаганда змінилась на тоншу і приховану рекламу дружби з Росією та продукування недовіри до проукраїнських політиків і західних партнерів.

Треба зауважити, що на даний момент більшість «вражених» ЗМІ керуються вже зовсім іншими, здебільшого поважними і принциповими людьми, ніж під час захоплення. Які навіть і не здогадуються, що несуть у собі міни сповільненої дії.

Перевзування без каяття і зміни власника – як спосіб уникнути санкцій

З початком російського вторгнення, пов`язані з російським капіталом ІТ компанії – Mgid, Idealmedia, відчуваючи неминучість як українських, так і міжнародних санкцій,  розпочали потужну компанію перефарбування та відхрещення від російського капіталу.

У соцмережах та на сайтах відбулась потужна рекламна компанія MGID по створенню іміджу проукраїнської діяльності.

Але якщо Mgid постарався надати формальні докази своєї участі у проукраїнських акціях, то Idealmedia продовжила застосовувати приховані ІПСО на користь Росії та пПутіна.

Водночас аналіз тем, заголовків в інформерах Idealmedia показує, що проросійський вплив на ці компанії залишився, і вони залишаються потужною небезпекою для України та є міною сповільненої дії.

Зокрема у наведених скріншотах, які просуває Idealmedia в українському інфорпросторі, чітко простежується бажання зробити з Путіна безальтернативну для світу персону,  з яким варто домовлятися, і наступник якого апріорі буде набагато гіршим і безглуздішим. Так само простежується чіткий наратив залякати світ і Україну загрозою застосування Путіним ядерної зброї.

НАРАЗІ редактори та керівництво ЗМІ відмахуються від інформації про російських власників  Mgid, Lentainform, Idealmedia – бо визнати свою помилку означатиме визнати співпрацю з ворогом та, ймовірно, втратити 2/3 трафіку (показників  відвідування). Що в рази зменшить надходження від реклами. Ось таке порочне коло!

Докази належності MgidMarketgid, Lentainform, Idealmedia, а також російського «смітника» СМІ-2 до одного прокремлівського власника («Фінам» Віктора Ремши).

1. Всі вони належать до корпорації МІРС – інвестфонд ФІНАМ Віктора Ремши. Раніше це прямо вказувалось на порталі.

2. Належність Marketgid Lentainform, Idealmedia до одного власника-куратора підтверджує спільний інформаційний код цих мереж.

На даний момент проблема з інформаційною безпекою в Україні виглядає наступним чином:

– Підсанкційний путінський олігарх Віктор Ремша через свою компанію та банк “ФІНАМ” зберігає  контроль за своїми компаніями – Мgid (та усіма його місцевими філіалами, в т.ч. Мgid Україна) та тізерною мережею Idealmedia.

– Через контроль за інформерами Idealmedia на вітчизняних ЗМІ, Ремша через свої зв’язки в ФСБ та Ольгіно зберігає вплив на ведучі українські ЗМІ.

– Російська пропаганда має можливість застосування ІПСО і розповсюдження кремлівських наративів в українському інформаціному просторі  у будь-який момент.          

СБУ має побачити та усвідомити цю загрозу і забезпечити повною мірою застосування  УКАЗУ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №727/2022 про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 19 жовтня 2022 року «Про застосування та внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)». Відповідно до статті 107 Конституції України

Рішення РНБО щодо санкцій по Ремші (№82 у списку)

Зокрема, забезпечити виконання п.1 у санкціях, а саме блокування впливу на активи, що загрожують національній безпеці України.

Додаткова інформація про внесення Віктора Ремши і його компаній до санкційного списку міститься на сайті

Хто такий Віктор Ремша і чому на нього накладені санкції РНБО?

Нагадаємо декілька моментів з біографії Віктора Ремши.

– Через сайт знайомств МАМБА ( Корпорація Ремши «Фінам» володіла контрольним пакетом цього ресурсу) довгі роки збирались дані про російських та іноземних користувачів, збирався компромат.

– Довгий час Віктор Ремша відмивав гроші для російських олігархів та допомагав виводити їх за кордон.

Курс акций Керимова и Дерипаски взвинчивал интернет-сводник Ремша.

Компанії Ремши, зокрема MGID, приймали участь у складних махінаціях в інтернеті, у розповсюдженні піратського контенту.

Про це можна дізнатись із розслідування сайту Компромат «Everad, LeadBit и MGID: ОПГ мошенников использующих информационные технологии для отъема денег в промышленных масштабах».

САМ Віктор Ремша має стійку репутацію боса міжнародної російської мафії

4 березня 2013 року Institute for Russian Research (нью-йоркський «Інститут російських досліджень») виставив в Інтернете колоду з 48 гральних карт під назвою «Русская мафия». На каожній карті был поміщений портрет найяскравішого представника російськомовної організованої злочинності відповідно до його позиції, от туза до двійки. 43-річний Ремша став там «піковою дамою» з поясненням, что він – «засновник крупної інвестиційної компанії, причетної до відмивання грошей російських організованих злочинних груп», а його компанія «допомагає багатьом тузам (стовпам) російської мафії проводити оборудки, скуповувати активи та переводити гроші з-за кордону у Росію».

Для американських конгресменів та агентів ФБР надрукували колоду карт з обличчями “русской мафии”.

Показово, що це сталося ще у 2013 році, тобто, до того, як путінський режим показав свою антидемократичну ссутність, анексувавши Крим та розпаливши війну на Донбасі

Виходячи з усього викладеного в даній доповіді, з метою унеможливити диверсійну, підривну, протизаконну дію  російського олігарха Віктора Ремши проти України, РНБО в особі СБУ має підтримати накладені на нього санкції наступними діями:

– Припинити будь-яку діяльність та роботу компаній Віктора Ремши і структур, які ці компанії контролюють. А саме – MGID, Marketgid, Idealmedia тощо. Перевірити діяльність і контакти керівництва, засновників та ТОП-менеджмент даних компаній на предмет шахрайства, антиукраїнської діяльності та зв’язків із Росією (Олег Шкот, Станіслав Телятніков, Сергій Денисенко тощо);

– Унеможливити будь-який інформаційний вплив MGID, Marketgid, Idealmedia на вітчизняні ЗМІ, медіа та інші структури.

Детальніше про загрози від Ремши та “Фінам” для України читати у розслідуванні

СНБО на заметку: Как “Финам” и “Маркетгид” под прикрытием увеличения трафика кремлевские ИПСО разгоняют.

Кирил Бондаренко, Вікторія Проців для Антикор, на основі відкритих джерел за матеріалами журналістських розслідувань

Читати також