Український інформаційний простір потребує негайного звільнення з гачка проросійських систем, – експерти про електронні ЗМІ

by host

В українському інформаційному просторі різко загострилась проблема стороннього втручання та втягнення  у незаконні шахрайські схеми.

Про серйозність проблеми яскраво свідчить нещодавня ініціатива партії «Слуга народу» закрити  всі проросійські ЗМІ в Україні. Зокрема, один з авторів нового «законопроекту про медіа», глава гуманітарного комітету Верховної Ради Микита Потураєв в інтерв’ю виданню “Рубрика” зауважив, що після ухвалення закону у влади з’явиться можливість дізнатися реальних власників українських ЗМІ і зрозуміти, хто працює чесно за рахунок реклами, а хто займається махінаціями та отримує транші з країни-агресора.

Те, що провладна партія, яка загалом більш лояльна до російськомовного контенту і схильна до пошуку компромісів із Росією, готова піти на такий рішучий крок, і відкрито про це заявляє, свідчить про те, що ПРОБЛЕМА російського впливу на український інформаційний простір дуже гостра і потребує нагального вирішення.

Але наявність проросійських та, власне, сайтів з російським капіталом в українському інфопросторі – це лише одна, так би мовити, видима грань проблеми.

Ще більшу проблему становить легкість  і безконтрольність способів та шляхів розповсюдження цих фейків та пропагандистських матеріалів. Окрім перепостів через бот-акаунти в соцмережах, найбільшу загрозу, на думку експертів, несуть російські тізерні системи. Інформери цих систем розташовані на вигідних місцях і, незалежно від сайту-носія, пропонують його читачам будь-яку  інформацію та перехід на будь-який ресурс.

Якщо спробувати провести аналогію – проблема у своїй суті має вигляд триглавого ЗМІЯ. Перша голова якого –– це фейки і пропаганда ворожого (проросійського контенту). Друга голова – це контроль і вплив на сайти через ворожі інформери. І Третя голова, що тісно пов’язана із першими двома  – це активне, хоч і приховане використання фальшивого, штучно накрученого трафіку (фроду), а також піратського контенту, через що російським тізеркам легко завойовувати прихильність вітчизняних сайтів.

Російський ФІНАМ готує всім нам

Одним з основних гравців в українському інформаційному просторі, який тісно пов’язаний з російським капіталом, є холдинг «Фінам» російського венчурного мільйонера Віктора Ремши. Див.: проекти Фінам, який вже фактично захопив контроль над 50% впливових  вітчизняних ЗМІ. Найбільш відомі підрозділи цього холдингу це: Маркетгід (Marketgid, Mgid) і  його похідні – тізерні мережі Лентаінформ (діє в СНГ) та ІдеалМедіа (створена спеціально для України замість викритої у московській пропаганді Лентаінформ) Marketgid.com, MGID.com, Lentainform.comLentainform.ru, Idealmedia.comIdealmedia.io та інші проекти.

В свою чергу, всі вони входять (входили) у рекламно-інформаційну систему МІРС.

Тоді як компанія-бенефіціар цих продуктів зареєстрована на Британських Віргінських Островах, що легко вичисляється по нескладному пошуковому алгоритму та коду ЕГРПОУ 36867310, який видає пошуковик – КОМПАНІЯ “МАРКЕТИНГ ІНТЕЛЛІГЕНСЕ РЕСЕАРЧ СОЛЮШНС ЛТД”.

Далі НЕХАЙ З’ЯСОВУЮТЬ ОРГАНИ ДЕРЖАВНОЇ ІНФОРМАЦІЙНОЇ БЕЗПЕКИ. Наше завдання – показати масштаб, шляхи розповсюдження та ризики інформаційної навали.

Сховатись неможливо палитись

Коли декілька років тому Маркетгід, через тізерну мережу Лентаінформ, почав захоплювати українські інформаційні ресурси, низка ЗМІ провели розслідування та викрили справжні мотиви та методи цієї експансії.

Зокрема, авторитетний портал «Аргумент» у публікації  «lentainform.com – секретное оружие Кремля» навів ряд  аргументів, які викривали проросійський зміст і загарбницький характер дій інформаційного холдингу в Україні.

Скандал привів до того, що у Фінам/Маркетгід вирішили замінити скомпрометовану назву тізерної мережі, але вже було пізно. Московські  хвости стирчали з усіх боків.

Див.: Скандал: Змінивши ім’я з lentainform.com на idealmedia.io проросійська інформаційна система підтвердила свою залежність від Кремля

Цю тему жваво підхопили незалежні українські ЗМІ. Так, у матеріалі агенції «Нова влада» було досліджено й підтверджено цей «порочний зв’язок».

Див.: “Gremlins from the Kremlin: зачем в украинских СМИ информеры российской Lentainform заменены на Ideal Media?”

В даній публікації ґрунтовно розбиралися  можливі причини раптового і неочікуваного ренеймінгу Лентаінформ на ІдеалМедіа. Також згадується про погрози на адресу сайту з вимогою “зняти неугодний матеріал”. Загрози, як правило, діють погано, а в суди не подаси – тоді доведеться розкривати кінцевих бенефіціарів, і вся стратегія маскування – «псу під хвіст»…Тому найчастіше Маркетгід обирає спосіб, який вже довів свою ефективність – зняття компрометуючих публікацій за гроші. До речі, про зачистки інформаційного простору і оплату зняття публікацій також писали ЗМІ. Але ці матеріали вдалося таки зачистити. Хоча скріни кеша, як вуха царя Мідаса, стирчать як і раніше.

Як би там не було, свою справу по захопленню українського інфопростору, використовуючи різні протиріччя, недолуге законодавство та шахрайські схеми, Маркетгід успішно виконує.

Як проросійські системи обдурюють українські сайти

Зазвичай, як видно з досліджень, Маркетгід та похідні системи типу ІдеалМедіа, Лентаінформ, діють трьома методами.

Перший спосіб – для наївних дурнів і дилетантів. Коли пропонують поставити інформери на дуже вигідних умовах обміну трафіком – ви нам користувача, а ми вам двох, а то й трьох! Дуже часто на такі оборудки пристають наймані працівники ЗМІ – це дозволяє показати власнику сайта зростання трафіку. А те, що схема, коли тобі пропонують набагато більше, ніж беруть від тебе, це завжди на 100% ознака незаконності або шахрайства – співробітника не хвилює, а власник найчастіше про це не здогадується. Аж поки Гугл, або кіберполіція не заблокує його сайт, бо через нього, через інформери, прокачується величезні об’єми фальшивого трафіку і контенту з піратських ресурсів. Як це останнім часом все частіше відбувається в українському інтернеті. Насправді, найкрутіші тізерки, які діють по закону і не використовують шахрайських схем, зазвичай можуть запропонувати сайту вигідний обмін трафіком у співвідношенні 1 до 1, 2-1,3. Все, що вище 1,5 – це 100% шахрайство. 

Другий спосіб – це банальний хабар, коли редактору або технічному директору пропонується певна сума за розміщення інформерів на сайті.

Ну, й третій спосіб – це коли на сайт заводять якусь копійчану рекламу, та обіцяють ще більше, але просять взамін поставити свої інформери (таким чином діють Маркетгід, Рекреатив та інші). Власник або директор з реклами не можуть встояти від обіцянки великих заробітків, і розміщують інформери шахраїв. Тим самим піддаючи свій ресурс великим ризикам стороннього контролю, використання у якості площадок для накрутки трафіку та просування російської пропаганди.

Українські ТОПИ на гачку у Фабрики тролів

Серед інформаційних сайтів, що фактично перебувають на гачку вертикалі Кремль-Фінам-Маркетгід  через розміщені інформери ІдеалМедіа  – низка відомих і популярних  українських  ЗМІ, які багато в чому визначають інформаційну картину дня. І безліч дрібних сайтів з усієї країни, які, втім, мають свою власну, хоч невеличку, але постійну аудиторію.

Навіть проукраїнські патріотичні сайти, на кшталт Львівського порталу, потрапили на інформаційний гачок Москви через інформери ІдеалМедіа.

Це означає що, окрім піратського трафіку, читачі  порталу зможуть без проблем потрапляти на проросійські пропагандистські ресурси, читати фейки і сприймати викривлену інформацію, яка буде вигідна Кремлю.

В будь-яку секунду на десятках популярних  українських ЗМІ з ТОП-50 можуть легко з`явитися і довгий час провисіти інфобанери на кшталт «Верховна Рада проголосувала за приєднання до Россії»,  або ж «Вибухнув  Чорнобиль, грабуйте магазини». Приналежність системних продуктів Маркетгіду до Фабрики Тролів – інформаційної зброї, яка спрямована в український бік, опосередковано визнають і … російські інформаційні ресурси!

Так, у матеріалі: «Семь главных фактов из расследования РБК про «фабрику медиа» простежується прямий зв`язок підрозділів Маркетгіду (Лентаінформ, ІдеалМедіа) з російською фабрикою тролів. Власне, у дослідженні вказується, що саме через інформери цих тізерок розповсюджуються гарячі новини та наганяється трафік. Можна було б запідозрити, що розслідування РБК – маніпуляція або фейк проукраїнських сил, якби не один неспростовний факт: засновник РБК – це відомий російський медіамагнат, для якого важливі лише гроші. Отже, в даному розслідуванні мова йде скоріше про матеріальну конкуренцію на ринку обслуговування «фабрик тролей», де тізерки РБК, ймовірно, програють конкуренцію тізеркам Маркетгіду.

Ну, а вітчизняним медіа від тих ігрищ мало користі – їх мають хвилювати питання власної безпеки. А вона (безпека) наразі знаходиться у вкрай жалюгідному, вразливому стані саме через короткозорість, жадібність або необізнаність у загрозливих реаліях часу.   

Безвідповідальність та жадібність – інструменти впливу Москви в українському інфопросторі

У світлі зазначених фактів можна констатувати, що інтенсивне захоплення українського простору та встановлення контролю за інформаційними ресурсами за допомогою прихованих засобів – рекламних та тізерних систем, успішно триває. Таким чином, на багатьох, навіть патріотичних сайтах, спостерігається замаскована проросійська фейкізація простору і порядку денного. Разом з тим, зі сторони систем Маркетгід продовжується втягнення ЗМІ у незаконні бізнес-схеми через фальшивий трафік і накрутку показників за допомогою тізерних інформерів, діяльність яких сайти-носії не в змозі проконтролювати (хоча є всі інструменти).

В результаті, вітчизняні сайти в будь-який момент ризикують бути притягнуті до відповідальності (заблоковані) і як розповсюдники ворожої пропаганди, і як порушники авторських прав, і як махінатори з трафіком. Зокрема, таких порушників все частіше блокує та залишає без зароблених грошей сам GOOGLE. На глобальному пошуковику з’явилося попередження, що надалі блокування тих, хто не відповідає стандартам прозорості буде швидке і невідворотнє.

Експерт з Інтернет-асоціації, який попросив не називати його ім’я (ми його розуміємо – шахраї дуже злопам’ятні), пояснив, чому сайти, які в гонитві за дешевим трафіком розміщують інформери компаній з російським капіталом, наражаються на  небезпеку.

На його думку,  дуже часто власники електронних  ЗМІ  можуть навіть не підозрювати, що їхній сайт вже міцно сидить на гачку у проросійських спецслужб або аферистів з трафіком (що в нашому випадку співпадає).

«Зараз, після гучних викриттів та інформаційних скандалів, вплив Кремля хитро маскується і пропаганда вже не подається так грубо, як раніше. З іншої сторони, зовнішні показники трафіку через такі тізерки, як правило, виглядають дуже привабливо. Тож, копирсатися в деталях і перевіряти походження і якість трафіку, якщо йде зростання, керівники медіа зазвичай не поспішають. Вони навіть лінуються погуглити тему, та дарма – відгуки бувають дуже красномовні. А іноді таке співробітництво може закінчитись величезними проблемами на сайті», – прокоментував спеціаліст асоціації. І його слова підтверджуються у численних відгуках користувачів.

На думку іншого експерта з інформаційної безпеки Віктора Собко, найбільша проблема полягає в тому, що більшість утримувачів сайтів або взагалі не розуміються на інформаційній безпеці, або за копійки свідомо віддають у руки шахраїв та ворожих іноземних компаній інструменти впливу на свої сайти. Він застерігає, що окрім ймовірних проблем з офіційними контролюючими органами, ті сайти, що співпрацюють з продуктами Маркетгід – Лентаінформ, ІеалМедіа та інші, ризикують в один момент бути заблокованими Гугл і випасти з легального інформаційного простору.

«Сайти та ЗМІ, які не досліджують історії своїх партнерів, тим самим підкладають під себе міну сповільненої дії і ризикують в будь-який момент бути заблокованими, притягнутими до відповідальності за співпрацю з шахраями чи за розповсюдження фейків, або опинитися в чорному списку Гугл, що автоматично знищить репутацію та будь-які перспективи цих сайтів/ЗМІ. Це все одно, що постійно ставити свій успіх на рулетку – рано чи пізно ви програєте геть УСЕ!»,  – вважає експерт.

Ця проблема небезпечна ще й тому, що дуже часто, інвестори, власники сайтів, генеральні директори навіть крупних інформаційних агенцій та ЗМІ, не вникають в те, що робиться на кухні їхнього проекту.

«Це все одно, що у свій магазинчик, який ви відкрили в надії завоювати прихильність відвідувачів та побудувати успішний бізнес, запустити мутного партнера-орендаря з іноземним громадянством. Він орендує у вас маленьку будочку неподалік від входу, а взамін обіцяє, що через нього у вас буде багато відвідувачів, які неодмінно будуть щось купувати у  вас. В цього типа є доступ, ключі від дверей, коди сигналізації. А  натомість ви не знаєте, що за люди ходять до нього в будь-який час доби, звідки вони, що вони там купують, не знаєте навіть чим він взагалі торгує!!! Це може бути зброя,  наркотики, отрута – будь-що нелегальне. Якщо його зловлять, чи щось під не так – закриється лише ця маленька будочка з роботом-продавцем. Шахрай вийде сухим з води, а відповідати і нести збитки буде ВАШ сайт.», – пояснює експерт механізм занурення у небезпеку.

За його словами, такі випадки відбуваються все частіше, все більше сайтів та ЗМІ пристають на вигідні пропозиції російських махінаторів.

В результаті, така собі здача в оренду російським тізерним системам на кшталт Idealmedia, вигідних місць на українських сайтах, як-то Львівській портал, Уніан, Сегодня, або десятки інших ЗМІ, означатиме лише одне – в будь-який момент, на будь-якому сайті, може з`явитись фейковий «заклик президента», Прем’єра, або Генерала ВСУ здаватися, скласти зброю, або залишатись вдома. І самий патріотичний власник сайту не помітить таку диверсію, і тривалий час не зможе нічого вдіяти, аж доки сисадмін вручну не заблокує цей контент. І то, якщо він сам не взяв хабара від піратів за розміщення інформерів.  

Російські інформери – шлях в прірву

Виникає питання – чи приречений український інфопростір на повну залежність і контроль замаскованих під бізнес-партнерів, але, насправді, підступних та ворожих інформаційних систем?

Так,  гроші і трафік на шару люблять всі, але далеко не всі з власників сайтів настільки дурні, щоб за копійки наражатися на реальну небезпеку бути заблокованим або, взагалі, втягнутим у незаконну систему розповсюдження  прокремлівської пропаганди і піратського контенту. Крім того, на щастя, серед журналістів та редакторів вистачає порядних і розумних патріотів, які відчувають цю небезпеку та не бажають вестися на сумнівну приманку.

Разом з тим, політичні уподобання, національна свідомість або і громадські погляди не грають вирішальної ролі, коли мова йде про побудову ЗМІ з легальною бізнес-моделлю та прозорим трафіком. І якщо власник сайту замислюється над тим, яку обрати модель, щоб заробляти гроші довго і безпечно, то зв’язуватись із сумнівними тізерками, що постачають піратський трафік – це завідомо обирати  поразку і тупиковий шлях.

Отже, експерти радять власникам сайтів бути більш виваженими та відповідальними у своїх діях. Тим більше, що засоби контролю за якістю трафіку, за якістю контенту стають дедалі розумнішими, і вляпатись в болото зараз, вже завтра означатиме втрату репутації у глобальних пошуковиків та замовників реклами.

Нещодавно інтернет-тусовку вразила історія одного російського стартапу, який  отримав величезні проблеми з ГУГЛОМ та дуже швидко збанкрутів, зокрема,  цілком ймовірно, з причин тісного співробітництва з продуктами Маркетгід.

Працюєш з піратами – втрачаєш рекламодавців

А в Українських медіа тим часом дуже актуальною стає проблема заробляння грошей на рекламі – і ризиків, які несе в собі участь в сумнівних схемах.

Те, що Гугл почав активно банити українські сайти, які запідозрені у піратському, фальшивому трафіку – вже сприймається як даність.

На форумах почастішали скарги на те, що Яндекс і Гугл не виплачує зароблені гроші, бо кліки були не від реальних читачів, а згенеровані ботами, які прийшли із сумнівних тізерок. А ми ж пам’ятаємо, що фрод-трафік, піратський контент – це один з улюблених прийомів російських тізерок, які приваблюють сайти нереально крутими, але на більший відсоток фальшивими показниками. Отже, в будь-який момент усі ці сайти можуть підпасти під глухий бан глобальних пошуковиків та «вмерти» як бізнес-проект.

З іншого боку, останнім часом простежується тенденція, коли великі корпоративні рекламодавці відмовляються від рекламних контрактів на вигідних умовах із сайтами, які співпрацюють з тізерками та інформаційними системами, що женуть піратський трафік. Від таких дій виникають міжнародні проблеми та скандали. На кшталт описаних у статті:

Киберполиция обыскала IT-компанию MGID — подозревают в «финансировании преступных сайтов» | AIN.UA

Також останнім часом почастішали випадки, коли рекламодавці відмовляються від реклами на сайтах, які пов’язані з системами, що співпрацюють з Маркетгід та ІдеалМедіа.

Сколько рекламодатели теряют из-за мошенников

Оценки ущерба варьируются — по самому пессимистичному сценарию потери могут достичь $42 млрд.

Нещодавно в мережі обговорювали історію,  коли відомий аграрний трейдер з ЄС відмовився працювати з крупним сайтом-ЗМІ на дуже вигідних умовах лише через те, що той був, як лацкан Брежнєва, обвішаний інформерами російського холдингу (Лентаінформ), який підозрювали в піратському трафіку і розповсюдженні фейків. Головний редактор сайту була дуже вражена цим фактом, бо ініціатива розмістити іноземну тізерку йшла не від неї, а від сисадміна, який тишком-нишком, за свій інтерес, підключив інформери на сайт під виглядом збільшення трафіку. Небезпечні інформери врешті прибрали, але репутацію в європейських рекламодавців сайт втратив. Добре, хоч Гугл не встиг заблокувати.

А ще один яскравий приклад негативного впливу від російських інформерів та піратського контенту відбувся із крупним вітчизняним медіа-холдингом.

Зокрема, у мережі пройшла інформація, що великий оператор з продажу європейської нерухомості відмовився від рекламної компанії з УНІАН (1+1 медіа) саме через їхню співпрацю з продавцем нелегального піратського контенту – Мarketgid. Деякі цікаві подробиці цього конфлікту викладені на форумі відгуків про співпрацю.

«Раніше ми з таким не стикалися, це щось нове – тим хто в темі – приготуватися! Коротше, в нас замовник – дуже крупний рієлтор з ЄС. Продають багатіям апартаменти, вілли, офіси  – ціни одні з найкращих в світі. У червні  2020 ми замовляли для нього рекламу в Україні через агенцію, мало бути щось авторитетне. Помоніторили умови і вийшли на УНІАН. Нам запропонували вигідні  ціни, можливості, гарні знижки). І вже готувалися до підписання контракту. Але тут наче кірпіч, замовник нам спустив висновок Європейського експерта з інформаційної безпеки з East Strat Com (European Union Strategic Communications Working Group “East,) партнера уряду ЄС. Який дослідив ризики і категорично не радив співпрацювати з цим сайтом через те, що вони мають тісні робочі стосунки з сумнівними системами, які подають піратський трафік. А саме, Маркетгід та його система ІдеалМедіа, що встановлена на продуктах холдінгу. Прикро, ми б самі не заморочувались, але хазяїн барін, пішли до інших… Але найцікавіше полягає в іншому. Коли наш рекламний агент зауважив рекламщикам з УНАН про піратську систему у них на сайті і неможливість подальшої співпраці, рекламний керівник «1+1» відповіла, що це «неправда та інформаційна провокація» (скрін додається). Але ж експерт з інформаційної безпеки, який викрив небезпечний зв’язок сайту УНІАН та продуктів Маркетгід, зокрема Idealmedia, взяв інформацію не з якихось фейкових сайтів, а з сайту самих ТСН, що входять у холдинг 1+1 медіа, куди входить й УНІАН… Саме на сайті ТСН та каналі 1+1 був репортаж про обшуки в офісі Маркетгід, і про офіційні заяви кіберполіції у підозрах щодо піратського контенту, яким торгував Маркетгід! Шах і мат, як кажуть! Здається вони там зовсім заплутались у своїх партнерах і хто кому пірат)

Ось такі дивні речі кояться в українських ЗМІ, де одна рука не знає що робить інша, та заперечує інформацію, яку ж сама дала як авторський матеріал!)))

Див: Кіберполіція провела обшуки в рекламних агенціях у рамках розслідування діяльності піратських сайтів

Та що там власники Медіа – профільні спеціалісти іноді впритул не бажають помічати, тим більше реагувати на нагальні проблеми російської інформаційної експансії на тлі розповсюдження піратського трафіку.

Це помітив експерт Рут Діксон, який співпрацює з East Strat Com, і який вивчав питання інформаційної безпеки у Східній Європі, зокрема в Україні, і який був дуже здивований, що український інфопростір так легко захопити і шахраям, і кремлівським пропагандистам 

«Український інформаціний парадокс полягає в тому, що вітчизняні організації, на кшталт Детектор медіа, які декларують боротьбу за чистоту інтернету та інформаційну незалежність, які  покликані чинити опір таким атакам,насправді говорять лише про абстрактні речі, або критикують лише зовнішні прояви пост-фактум, вказують лише на усім відомих агентів Кремля. Але не вступають в реальну боротьбу, чи хоча б у полеміку з конкретними суб’єктами проросійського інформаційного впливу, що діють всередині України. У вас не вміють збирати доказову базу, не вміють аргументувати та підкріплювати підозри, не вміють відстоювати власні національні інтереси та доводити справу до суду. Гроші в Україні набагато важливіші за принципи. Цим і користуються агенти Кремля.» – вважає експерт.

Разом з тим, на публічних дискусіях та конференціях спікери медіа-холдингів визнають проблему небезпеки фальшивого та піратського трафіку. Наприклад, на минулорічній конференції UaDigitals-2019, яка проходила в Києві 21–22 березня, особливу увагу привернули темі фальшивого трафіку.

І одним з хедлайнерів заходу, що піднімала тему фальшивого трафіку була… ТОП-менеджер 1+1 Медіа! Того самого медіа, що пише заяву на піратів, які крадуть їх контент і, одночасно, розміщує в себе його інформери.

«Заместитель директора департамента новых медиа холдинга 1+1 media Катерина Коберник говорит, что сайты подталкивают к накруткам рекламодатели, поскольку им нужны охваты. Накрутка на новостных сайтах появилась из-за джинсы – для джинсы важен охват: «Для джинсы сайты раздувают огромные охваты, поэтому в итоге мы все страдаем», – отмечает она. Весьма сложно конкурировать с теми, кто играет нечестно, – когда вы первый, но по факту четвертый. Поэтому игрокам рынка нужно изначально разобраться между собой, отмечает Коберник

Такі протиріччя, коли один топ-менеджер піднімає проблему, яку заперечує інший топ-менеджер компанії, свідчать лише про те, що дуже часто в середині ЗМІ керівництво/підрозділ можуть не підозрювати, що робить той чи інший підрозділ, які таємні дії можуть робити співробітники.

Хто і як обкрадає власників ЗМІ

Цим чудово користуються підрозділи Маркетгід та інших проросійських структур, які через корумпованих рекламних менеджерів, сисадмінів, редакторів або найманих директорів без проблем проштовхують на сайти свої небезпечні і токсичні інформаційні продукти.

Бо одна з причин швидкого захоплення тізерками Маркетгіду українського інфопростору, на думку експертів, полягає в тому, що менеджери  використовують політику матеріального  проштовхування своїх інформерів на сайти. Інакше кажучи – пропонують хабаря за лобіювання їхніх інтересів.

Відомий арбітражник трафіку, що побажав залишитись інкогніто, який більше 10 років працює на вітчизняному ринку і ринках СНД, розказав нашим журналістам про загрозливу тенденцію. Зокрема, через свої зв’язки він дізнався що останнім часом почастішали випадки, коли на популярних сайтах (українських, зокрема) до найманих робітників – редакторів або менеджерів з реклами, зверталися з російських тізерок і відкритим текстом пропонували вигідне співробітництво «зніміть інформери Traffim, поставте наші» Суми хабарів від 1000 доларів і значно вищі.

Так, за інсайдерською інформацією, на сайтах холдингу «24 медіа» тізерки ІдеалМедіа з’явились саме через хабар директору з реклами. Більше того, джерело повідомляє, що на багатьох ресурсах Маркетгід виплачує щомісячну особисту винагороду менеджеру, який забезпечує присутність його інформерів, та відсутність інформерів конкурентів.

Крім того, щоб виправдати такий ґешефт перед власником, російські тізерки, як вже зазначалося, зазвичай пропонували «набагато кращі умови» з обміну трафіком, ніж конкуренти. Але забезпечували ці показники за рахунок піратського та фальшивого трафіку. Це співставно з переходом від торгівлі овочами на більш вигідну наркоторгівлю. Вигода відчутна аж доки не прийдуть і не закриють всю лавочку разом з хазяїном. Про те, що вигідна співпраця з Маркетгідом – це російська рулетка до першого шухеру, свідчать й відгуки з сайтів, які хотіли з ними заробляти.

Бий своїх, щоб чужі боялись

Що цікаво, моральний портрет та імідж Маркетгіду і його підрозділів можна скласти по їх відношенню до власних співробітників. В мережі багато відгуків, в яких відзначається дуже погане, непрофесійне ставлення до найманих працівників. Наприклад, на сайті  відгуків про них пишуть наступне:  «Начальство никогда не выполняет взятых на себя обязательств. То есть то, что сказано – просто можно забыть. Через время работы просто уволили весь отдел внешних менеджеров. Просто изза жадности своей. А жадные они до жути. Доверять вообще нет смысла.»

А далі що?

Треба сказати, що небайдужа громадськість, активісти всіляко намагаються протистояти такій повзучій інформаційній «гібридній» навалі, викривають їх дії та наміри в публічному просторі, звертаються до органів, що мають захищати інформаційний простір. Зокрема, до нашої редакції потрапила копія листа на адресу голови СБУ від ВГО «Право та закон», де юристи об`єднання аргументовано пояснюють, чому дії Marketgid, Idealmedia та інших прихованих, або явних агентів впливу Кремля порушують засади Національної безпеки України. Зокрема, ст..1, ст…3  Закону України «Про основи національної безпеки». Наразі, за даними ЗМІ, по цим питанням триває слідство, про результати якого буде обов’язково повідомлено громадськість.

В будь-якому разі така ситуація підтверджує, що український інформаційний простір міцно вражений небезпечною хворобою, яка може поглинути весь ринок. І лише від консолідованої позиції інформаційного спротиву, незалежних вітчизняних ЗМІ, новинних порталів, сміливих регіональних сайтів, які не бояться писати правду і називати речі своїми іменами, залежатиме – чи виживе Україна як Держава і як спільнота вільних,  сильних людей.

Вероніка Скочило, Андрій Волинець, «Чистий Інтернет» для агенції  «Погляд»

Читати також