Естонія не буде висилати українських чоловіків призовного віку – МВС країни

by host

Естонія не планує повертати на територію України чоловіків призовного віку, які законно проживають у країні. Про це повідомила радниця відділу політики громадянства та міграції Міністерства внутрішніх справ Естонії Аннелі Вікс, пише мовник країни ERR.

«Мобілізація – це питання, що стосується держави та її громадян. Міністерство внутрішніх справ не має плану примусової репатріації громадян України, які законно проживають в Естонії, втекли через війну, в тому числі громадян України, які належать до цільової групи можливої української мобілізації», – сказала Вікс.

Однак, за її словами, якщо громадяни України мобілізаційного віку більше не зможуть обміняти свої прострочені паспорти на нові в посольстві України, то вони втратять можливість подорожувати. Але відсутність чинного проїзного документа не обмежує можливості подачі заяви на отримання або продовження посвідки на тимчасове проживання (у тому числі на підставі тимчасового захисту).

Станом на 26 квітня посвідку на проживання в Естонії на підставі тимчасового захисту мали 6500 українських чоловіків віком 18-60 років.

У грудні минулого року Міністр внутрішніх справ Естонії Лаурі Ляенеметс заявляв, що країна готова допомогти Україні в мобілізації її громадян, якщо дві країни підпишуть відповідний договір. Пізніше міністр уточнив: «Якщо українська держава вирішить повернути їх за допомогою мобілізації, ми маємо поділитися інформацією про людей, які живуть в Естонії».

Натомість президент Литви Гітанас Науседа та прем’єр-міністерка Інгріда Шимоніте підтримали ідею повернення в Україну чоловіків призовного віку, які проживають за кордоном. На думку Науседи Україна повинна мати засоби та інструменти, щоб «запросити своїх молодих чоловіків служити Батьківщині».

Від 23 квітня МЗС України обмежило надання консульських послуг чоловікам віком 18-60 років за кордоном, включно з оформленням заявок на отримання закордонних паспортів та їхню видачу. Як пояснили в міністерстві, це пов’язано з ухваленням Верховною Радою закону про мобілізацію, який набуде чинності 18 травня 2024 року.

Рішення у зовнішньодипломатичному відомстві назвали тимчасовим кроком, «обумовленим необхідністю вирішення питань щодо військового обліку громадян мобілізаційного віку, які перебувають за кордоном». Відновити надання послуг обіцяють після набуття чинності законом, але з урахуванням його вимог.

Читати також