Європейська комісія представила новий план дій, спрямований на повну відмову Європейського Союзу від російських енергоносіїв. Згідно з інформацією виконавчого органу, частка імпорту російського газу в ЄС зменшилася з 45% до 19% завдяки ініціативі REPowerEU.
Ключові елементи плану
Проте, у 2024 році було зафіксовано зростання імпорту російського газу, що стало підставою для розробки нової дорожньої карти. Метою цієї ініціативи є забезпечення
«повного припинення залежності ЄС від російської енергії, забезпечуючи водночас стабільні постачання енергії та ціни по всьому ЄС»
.
Дорожня карта передбачає ряд заходів для поступового виведення російської нафти, газу та ядерної енергії з ринків ЄС. Країни блоку мають підготувати національні плани до кінця 2025 року, в яких детально опишуть, як будуть сприяти цьому процесу.
Заходи щодо зменшення залежності
Серед основних заходів, зазначених у плані, – припинення імпорту російського газу до кінця 2027 року. Це планується реалізувати через поліпшення прозорості, моніторингу та відстеження постачань російського газу на ринках ЄС. Пропонується також уникати укладення нових контрактів із постачальниками російського газу, а всі контракти на термінове постачання мають бути припинені до кінця 2025 року.
Окрім того, план містить нові заходи для боротьби з «тіньовим флотом» Росії – судами, які використовуються для транспортування нафти в обхід санкцій. Також передбачено обмеження нових контрактів на постачання урану та інших ядерних матеріалів з росії через Агентство Євроатому.
В Єврокомісії впевнені, що новий план REPowerEU зменшить ризики безпеки, з якими стикається Євросоюз, та забезпечить зниження залежності від російської енергетики.
«Чистіша та незалежна енергетична система допомагає стимулювати економіку, а також робить величезний внесок у амбіції Європи щодо декарбонізації»
, – зазначає пресслужба комісії.
Наступного місяця Єврокомісія планує висунути законодавчі пропозиції, які підтримають реалізацію дорожньої карти. Раніше повідомлялося, що комісія розглядає можливість законодавчо заборонити компаніям Євросоюзу укладати нові контракти на постачання російського викопного палива.