На Тернопільщині, в місці, де раніше існувало село Пужники, тривають пошуково-ексгумаційні роботи. Нещодавно було виявлено фрагменти щонайменше 42 людських останків, серед яких є жінки, чоловіки та діти. Цю інформацію підтвердила польська сторона, зокрема, у спільній заяві Міністерства культури Польщі, фонду «Свобода і демократія», Поморського медичного університету й Інституту національної пам’яті.
Завершення етапу пошуку останків на старому цвинтарі стало важливим кроком. Після проведення лабораторних аналізів буде повідомлено про точну кількість жертв, їхню стать та вік. Дослідники очищують виявлені останки, виконують антропологічні й медичні аналізи, а також 3D-сканування, аби отримати зразки для генетичного тестування та встановлення особи. Згідно з побажаннями родичів, знайдені останки будуть перепоховані з усіма почестями на цвинтарі в Пужниках.
Виявлені артефакти та історичний контекст
Під час пошукових робіт також були знайдені фрагменти ґудзиків, медальйони та вервечки. Зокрема, за даними Радіо Свобода, виявлено німецькі ґудзики Вермахту. Експертна група, що займається ексгумаційними роботами, розпочала пошук 24 квітня на старому цвинтарі, де поховані поляки, які загинули під час нападу куреня УПА в ніч з 12 на 13 лютого 1945 року.
У процесі робіт представники Українського інституту національної пам’яті та міжвідомчої комісії стежили за перебігом ексгумацій. Польська сторона забезпечила мобільну лабораторію для проведення ДНК-експертизи виявлених останків. Витрати на роботи повністю покриваються з бюджету Міністерства культури та національної спадщини Польщі.
Польсько-українські відносини та історична пам’ять
Польські дослідники раніше зазначали, що під час нападу УПА в лютому 1945 року загинуло близько 80 осіб, серед яких були діти і жінки. Польща вважає цих людей жертвами «Волинської різанини», тоді як українські історики підкреслюють, що це наслідки польсько-українського збройного конфлікту в роки Другої світової війни. Конфлікт розпочався на зламі 1942-1943 років і тривав до осені 1944 року.
Відомо, що про початок ексгумаційних робіт у Пужниках стало відомо в січні. Фонд «Свобода і демократія» знайшов місце поховання два роки тому. Павел Коваль, голова комісії польського Сейму у закордонних справах, назвав проведення таких робіт «проривом» у двосторонніх відносинах між Україною та Польщею. До того ж, країни обмінялися списками місць, де проходять пошуки та ексгумації останків «жертв взаємних історичних конфліктів». Українська сторона також надала згоду на проведення ексгумаційних робіт у Польщі.