Менше ніж за півтори доби у Польщі було зібрано 1 мільйон 200 тисяч злотих (приблизно 300 тисяч доларів) на броньований медевак для України. Цю ініціативу започаткували польський журналіст і соціолог Славомір Сєраковський разом із американським істориком і письменником Тімоті Снайдером, які оголосили про збір коштів на онлайн платформі.
Про це розповідає Погляд
«З Тімоті Снайдером ми зустрілися на Мюнхенській безпековій конференції. Потім почали зʼясовувати в української сторони, чого бракує. Від United 24 дізналися, що найбільше потрібні броньовані евакуаційні машини і взялися до справи», – розповів Славомір Сєраковський.
До збору коштів приєдналися понад 11 тисяч людей, більшість з яких – поляки, але також і українці. Люди перераховували різні суми – від 20 злотих до 6 тисяч. Крім фінансової підтримки, вони залишали слова підтримки для України.
«Чудова ініціатива, підтримую усім серцем. Україно, мусиш перемоги!», – написала Агнєшка, яка перерахувала на броньований медевак 100 злотих.
Славомір Сєраковський зазначив, що не сподівався на таку швидкість збору коштів, назвавши це добрим знаком для польсько-українських відносин. Він додав:
«Темп цієї збірки показує, що мовчазна проукраїнська більшість в Польщі відгукнулася. Вона розуміє ситуацію, не хоче поразки України, хоче рятувати життя українців. А ті, хто кричать про те, що поляки скептично налаштовані щодо України – це меншість, але вона іноді гучна», – зазначив Славомір Сєраковський.
Зібрані кошти ініціатори акції передадуть Міністерству охорони здоров’я України, яке здійснить закупівлю броньованого медеваку. Успіх збору призвів до його продовження, і тепер триває збір коштів на наступний медевак.
Славомір Сєраковський став відомим у Польщі та Україні завдяки попередній акції, влітку 2022 року він зібрав 25 мільйонів злотих на закупівлю безпілотника Байрактар для України, який в результаті був подарований виробниками. Зібрані гроші були спрямовані на інші потреби України.
Польща продовжує підтримувати Україну, надаючи військову та гуманітарну допомогу, а також є ключовим логістичним хабом для постачання західної зброї. Поряд із цим, між країнами періодично виникають напруження, пов’язані з економічними питаннями, зокрема експортом українського зерна, а також історичними аспектами.