Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) ухвалив рішення за позовами родичів загиблих та постраждалих внаслідок подій, що відбулися в Одесі 2 травня 2014 року. Суд визнав Україну винною у порушенні прав людини та підкреслив причетність росії до трагедії.
Про це розповідає Погляд
Рішення суду щодо насильства в Одесі
У своєму рішенні ЄСПЛ зазначив:
«Суд дійшов висновку, що держава-відповідач порушила статтю 2 Конвенції за її матеріально-правовою частиною у зв’язку з нездатністю зробити все, що можна було від неї розумно очікувати, щоб запобігти насильству в Одесі 2 травня 2014 року та зупинити це насильство після його спалаху, а також нездатність забезпечити своєчасні заходи порятунку для тих, хто опинився під час пожежі в Будинку профспілок».
Позови подали родичі 25 загиблих, а також трьох осіб, які вижили після трагедії. Серед позивачів були родичі двох проукраїнських активістів, які загинули від вогнепальних поранень, а також троє осіб, яких суд визнав «випадковими перехожими», що отримали смертельні ушкодження.
Компенсації та причетність Росії
ЄСПЛ також підкреслив, що неспроможність міліції діяти на початку насильства проти протестувальників була однією з головних причин подальших спалахів агресії. Суд вказав на можливу змову між правоохоронцями та активістами, що сприяло ескалації конфлікту.
«На думку суду, неспроможність міліції продемонструвати будь-яку серйозну спробу зупинити початкову хвилю насильства була однією з причин, якщо не головною, для хвилі насильства у відповідь».
У зв’язку з цими подіями, Україна має виплатити компенсацію родичам загиблих у розмірі 15 тисяч євро, а трьом позивачам, які вижили – по 12 тисяч євро. Найбільшу компенсацію в розмірі 17 тисяч євро отримає донька Михайла Вʼячеславова, який загинув під час пожежі в Будинку профспілок. Вона скаржилася на безпідставну відмову у видачі тіла батька для поховання.
Події 2 травня 2014 року, які призвели до загибелі шести осіб на Грецькій вулиці та площі в Одесі, а також до 42 жертв пожежі, стали підґрунтям для російської антиукраїнської пропаганди, що намагалася подати їх як свідчення «фашизму» в Україні.