У Верховній Раді запропонували замінити «копійку» на «шаг»
До Верховної Ради України внесли проєкт закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо відрадянщення (дерадянізації) назви розмінної монети України», який передбачає заміну терміна «копійка» на «шаг». Цей документ, серед авторів якого є голова Верховної Ради Руслан Стефанчук, його перший заступник Олександр Корнієнко та віцеспікерка Олена Кондратюк, був зареєстрований 1 жовтня.
У пояснювальній записці до законопроєкту зазначається, що незважаючи на проведену грошову реформу 1996 року, яка запровадила гривню як національну валюту, остаточно розірвати зв’язок з російськими традиціями у грошовому обігу не вдалося.
«Як наслідок, у грошовому обігу України навіть через 34 роки з дня проголошення незалежності існує знаменник, що все ще об’єднує нашу країну з росією – це назва розмінної монети «копійка», що закріплена на законодавчому рівні».
Автори законопроєкту підкреслюють, що в умовах широкомасштабної російської агресії зміна назви «копійка» на «шаг» є «важливим і необхідним кроком». Вони зазначають, що копійки залишилися в обігу лише в трьох країнах, що колись входили до СРСР: Україні, росії та Білорусі, а також у так званому «Придністров’ї». Ігнорування цього факту, на їхню думку, зберігає зв’язок між Україною та ворожими наративами.
Минулого року керівництво Національного банку України висловило ініціативу замінити копійку як розмінну монету гривні на шаг. Голова Нацбанку Андрій Пишний підкреслив, що копійка є монетою російського походження, яку слід виключити в рамках політики деколонізації. Натомість «шаг» – це термін, що використовувався в українських землях у XVI–XVII століттях, згадувався в творах українських класиків, а під час Української революції 1917–1921 років Михайло Грушевський пропонував цю назву для розмінної монети. Коли запроваджували гривню, були пропозиції назвати розмінну монету «шаг», але Верховна Рада у 1992 році затвердила терміни «гривня» та «копійка».