Верховна Рада змінила закон «Про охорону дитинства» для захисту депортованих дітей

Верховна Рада України ухвалила зміни до закону «Про охорону дитинства», які включають нові положення щодо захисту прав депортованих дітей. Ці зміни ініційовані групою депутатів на чолі з головою підкомітету з питань сім’ї та дітей Тетяною Скрипкою.

Визначення та порядок повернення дітей

Однією з важливих новацій є введення терміна «депортація дитини», який визначається як «протизаконне переміщення дитини державою-агресором». Це стосується як насильницьких, так і ненасильницьких дій, що здійснюються без згоди дитини або її законних представників.

Згідно з новим законодавством,

«Порядок повернення на територію України, де органи державної влади здійснюють свої повноваження, реінтеграція та адаптація депортованих, примусово переміщених дітей визначається Кабінетом Міністрів України»

, що підкреслює важливість правового механізму для повернення дітей.

Ситуація з депортованими дітьми

На сьогоднішній день, за даними директорки організації Bring Kids Back UA Дарії Зарівної, росія заявила про вивезення 744 тисяч українських дітей на свою територію. Однак Україна не має можливості підтвердити або спростувати цю інформацію, оскільки росія не надає дані щодо депортованих дітей.

Офіційні дані свідчать про те, що понад 20 тисяч українських дітей опинилися в росії та на окупованих територіях. Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець вказав, що росія незаконно вивезла близько 150 тисяч дітей.

Станом на останні звіти, Україні вдалося повернути 1227 дітей з території російської федерації та тимчасово окупованих земель. У березні Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордери на арешт російського президента Володимира Путіна та дитячого омбудсмена РФ Марії Львової-Бєлової за підозрою у воєнних злочинах, пов’язаних із насильницькими депортаціями дітей.

Читати також