Україна не стала укладати угоду щодо безпечного судноплавства у Чорному морі

by host

Україна несподівано відмовилася від укладення угоди з Росією та Туреччиною щодо безпечного судноплавства у Чорному морі, коли ця угода була майже досягнута. Про це з посиланням на чотирьох співрозмовників пише агенція Reuters.

За цими даними, Росія та Україна два місяці за посередництва Туреччини вели переговори, домовляючись про гарантування безпечного перевезення вантажів у Чорному морі. Київ не хотів підписувати угоду офіційно, але погодився, щоб президент Туреччини Реджеп Ердоган оголосив про неї 30 березня – за день до місцевих виборів, які стали для партії Ердогана програшними.

«В останню хвилину Україна раптово вийшла з гри, і угоду було зірвано», – розповіло джерело Reuters. Ще три співрозмовники агенції це підтвердили. Причини відмови невідомі. Росія, Україна та Туреччина відмовилися від коментарів.

Reuters має копію угоди. За умовами угоди Москва та Київ мали надати гарантії безпеки торговим суднам у Чорному морі, зобовʼязавшись їх не обстрілювати, не захоплювати і не обшукувати, якщо вони порожні або заявили про невійськовий вантаж.

Міністерство закордонних справ України наразі не коментувало повідомлень про зрив угоди.

У Чорному морі пролягають ключові маршрути як Росії, так і України з постачання зерна, добрив і нафти. У липні 2023 року Росія вийшла з так званої зернової угоди, яка неодноразово продовжувалася впродовж року, пославшись на невиконання домовленостей із боку західних країн.

У лютому 2024 року Україна заявляла, що не зможе захистити чорноморський судноплавний коридор без нової військової допомоги США. За понад два роки повномасштабної війни українські військові вразили значну частину кораблів Чорноморського флоту РФ, які могли загрожувати функціонуванню торговельного коридору.

Читати також