У ЄС обговорюють створення військової навчальної місії в Україні

by host

Посли країн Євросоюзу 16 вересня розглянуть варіанти створення військово-консультативної та навчальної місії ЄС в Україні. Про це йдеться в документі, з яким ознайомився журналіст Радіо Свобода.

Розширення присутності ЄС в Україні на військовий вимір вимагатиме одностайності між країнами-членами Євросоюзу і означатиме відхід від суто цивільної присутності.

Блок наразі створив дві цивільні місії в країні, найбільша з яких – Консультативна місія Європейського союзу в Україні, у якій працюють 300 осіб у Києві та чотирьох інших містах України з завданням реформувати сектор цивільної безпеки. Місія була запущена наприкінці 2014 року як прямий наслідок анексії Криму Росією. Існує також менша місія, створена в 2005 році, вона має на меті поліпшити безпеку вздовж молдовсько-українського кордону.

У документі, наданому для обговорення дипломатичного корпусу ЄС, Європейської служби зовнішніх дій, зазначається, що потенційна військова та консультативна навчальна місія ЄС (EUATM) потребуватиме 60 співробітників і працюватиме для консультування Департаменту освіти Міністерства оборони України та Генерального штабу щодо «впровадження плану реформування професійної військової освіти».

У документі викладено чотири можливі варіанти співпраці. У документі зазначається, що така місія «може бути корисною для підтримки стійкості України шляхом зміцнення її військового потенціалу» і що вона може «посилити залучення ЄС і бути висловленням солідарності з Україною після поточної військової діяльності Російської Федерації на територіях, що прилягають до державного кордону України та в незаконно анексованому Криму».

Однак документ також вказує на деякі недоліки такої місії, зокрема, ризик дублювання, оскільки «багато акторів в Україні діють у сфері військової підтримки (НАТО, США, Канада, ОБСЄ)». У документі також зазначається, що відповідь на таку місію «іншими суб’єктами, зацікавленими в ситуації в Україні, важко передбачити і може мати можливий негативний вплив на ширшу політику та інтереси ЄС у регіоні».

Три інші варіанти, викладені в документі, мають менший масштаб, один із яких передбачає додавання військово-консультативного та навчального елементу до вже чинної цивільної місії, а інший передбачає, що експерти ЄС можуть бути залучені на підтримку представництва Євросоюзу в Києві.

Україна тривалий час підштовхувала ЄС до збільшення присутності в країні. Улітку 2021 року міністр закордонних справ та міністр оборони України надіслали листа голові зовнішньої політики ЄС Жозепу Боррелю з проханням вивчити це питання, а Естонія, Латвія, Литва, Польща, Румунія та Словаччина спільно також просували ці питання впродовж останніх тижнів. Очікується, що це питання знову обговорюватиметься як напередодні, так і під час саміту Україна – ЄС у Києві 12 жовтня.

Джерело

Читати також