США вимагають виведення військ України з Донбасу для гарантій безпеки
Сполучені Штати Америки висунули умову, згідно з якою Україні потрібно вивести свої війська з Донбасу для отримання гарантій безпеки, про що повідомив президент України Володимир Зеленський в інтерв’ю агентству Reuters, опублікованому 25 березня.
Зеленський зазначив, що виведення військ може суттєво загрожувати безпеці як України, так і Європи, оскільки це призведе до передачі росії стратегічно важливих оборонних позицій у регіоні.
«Я дуже хотів би, щоб американська сторона зрозуміла, що східна частина нашої країни є частиною наших гарантій безпеки», – сказав він.
Президент України також підкреслив, що США наразі зосереджені на конфлікті з Іраном. «Близький Схід, безумовно, впливає на президента Трампа, і я думаю, що і на його подальші кроки. На жаль, на мій погляд, президент Трамп, як і раніше, обирає стратегію посилення тиску на українську сторону», – додав Зеленський.
Білий дім поки що не прокоментував ці заяви.
Спецпредставник президента росії Кирило Дмитрієв висловив задоволення тим, що Зеленський «нарешті зрозумів, що США дадуть гарантії безпеки Україні лише, якщо Україна піде з Донбасу».
Коментар Зеленського «не може не тішити», зазначив Дмитрієв.
У січні Зеленський заявляв, що позиція Києва щодо територій залишається незмінною, а компроміси мають бути двосторонніми. Він також зазначив, що Україна готова до підписання двосторонніх гарантій безпеки зі США «на 100%».
Президент України підкреслював, що питання щодо можливих територіальних рішень має бути вирішено народом України «у форматі виборів чи у форматі референдуму». Помічник Путіна Юрій Ушаков коментував цю заяву, зазначивши, що «весь Донбас – російський».
Президент США Дональд Трамп раніше заявив в інтерв’ю NBC News, що укладенню мирної угоди заважає позиція українського президента. «Я здивований, що Зеленський не хоче укласти угоду. Скажіть Зеленському укласти угоду, тому що Путін готовий укласти угоду. Із Зеленським набагато важче домовитися», – сказав Трамп.
Зеленський наголосив, що США мають чинити більше тиску на росію, а не на нього: «Ми не довіряємо росії, але я вірю, що американці справді хочуть закінчити цю війну. Я сподіваюся, що вони нам допоможуть, але необхідно чинити більше тиску на росію, а не на мене», – зазначив Зеленський в інтерв’ю виданню Politico.
Протягом січня та лютого відбувалися кілька раундів тристоронніх зустрічей України, США і росії щодо завершення війни. Про конкретні результати не повідомляли, проте в результаті зустрічі 5 лютого делегації досягли домовленості про обмін військовополоненими – вперше за останні п’ять місяців.
Наступна зустріч, запланована на початку березня в столиці ОАЕ Абу-Дабі, була відкладена на невизначений час через загострення ситуації на Близькому Сході.
Попри зусилля США у посередництві для припинення війни, росія не виявила готовності відступати від своїх вимог, які включають відмову України від територій Донбасу. У Кремлі продовжують відкидати західні гарантії безпеки для України і сигналізують про дотримання своїх максималістських цілей у війні, зазначали раніше аналітики ISW. За словами аналітиків, російські чиновники вказують на те, що росія не задовольниться лише територіальними поступками.
У той же час, Україна наполягає на надійних гарантіях безпеки від США та європейських союзників, які допомогли б захистити її від можливих російських агресій у майбутньому.