Посол України при НАТО про виклики ініціативи PURL та розподіл тягаря
Альона Гетьманчук, посол України при НАТО, повідомила про труднощі, які виникають у рамках ініціативи PURL через так званий «розподіл тягаря» серед учасників. Вона зазначила, що основною перешкодою для розширення ініціативи є питання фінансових внесків країн-членів НАТО.
«Чи не найбільша перепона на шляху до того, щоб інтенсифікувати і розширити PURL – це так званий burden sharing: розподіл фінансового тягаря в межах НАТО. Країни, які мають кошти, вже в більшості зробили свої внески. І навіть не один. Коли ми заохочуємо їх робити внески знову та знову, вони мають повне право сказати – ми не проти, але ж є країни, які ще жодного разу не зробили жодного внеску», – підкреслила дипломатка.
Гетьманчук також відзначила, що Україна активно працює над залученням країн, які ще не зробили фінансових внесків, а також тих, хто вже долучився, але має можливість та розуміння важливості підтримки.
«Вони розуміють, що вони, зрештою, покарають Україну, не підтримуючи ініціативу, навіть якщо на думці – надіслати якийсь інший сигнал. Вони це чудово усвідомлюють. Але, звичайно, працюємо, щоб на кожній міністерській зустрічі (в межах НАТО) в нас були хоча б одна-дві нові країни з оголошеннями про внески в PURL», – додала вона.
В даний час до ініціативи PURL приєдналися 25 країн, з яких 23 є членами НАТО, а ще дві – Австралія та Нова Зеландія. За словами дипломатки, Японія також може стати новим учасником програми.
Гетьманчук відзначила, що серед країн-лідерів за фінансовими внесками є Норвегія, Нідерланди, Німеччина, Канада, Швеція та Данія.
«Коли була рекордна кількість балістики у ніч на 3 лютого, ми відразу організували візит генсекретаря НАТО на енергетичний об’єкт, який найбільше постраждав в ту ніч. Те, що нам вдалось збити, було зроблено завдяки програмі PURL – перехоплювачам, поставленим в рамках саме цієї ініціативи. Ось вам конкретний приклад. Чим більше таких прикладів даємо, тим більший апетит до внесків», – резюмувала вона.
Влітку 2025 року США і НАТО уклали угоду PURL, що передбачає надання американської зброї Україні за рахунок європейських країн. У 2025 році сума внесків у програмі PURL становила 4,3 млрд доларів, з яких майже 1,5 млрд доларів було внесено у грудні.