Європейська рада оприлюднила заяву після саміту, в якій підкреслила підтримку «всеосяжному, справедливому та тривалому миру» в Україні. Попередній проєкт підсумкової заяви також став доступний для широкого загалу.
Про це розповідає Погляд
Країни ЄС, в тому числі, висловили позитивну реакцію на спільну заяву України та Сполучених Штатів Америки, оприлюднену після їхньої зустрічі в Саудівській Аравії. Зокрема, йшлося про спільні пропозиції щодо угоди про припинення бойових дій. Разом з тим, лідери європейських держав закликали росію продемонструвати реальну політичну волю для завершення війни.
Необхідні кроки для досягнення миру
У заяві зазначено, що «надійний шлях до миру має включати зусилля з надання гуманітарної допомоги, зокрема обмін військовополоненими, звільнення цивільних осіб і повернення всіх українських дітей та інших цивільних осіб, які були незаконно депортовані та передані до росії та білорусі». Європейська рада також підтвердила готовність посилювати тиск на росію через додаткові санкції та активізацію виконання вже запроваджених заходів.
Фінансова та військова підтримка України
Лідери держав ЄС висловили наміри продовжувати надавати фінансову та військову допомогу Україні, підтримуючи її незалежність, суверенітет і територіальну цілісність у межах міжнародно визнаних кордонів. Обговорюючи можливе припинення вогню, Україна не упустила можливості порушити питання про звільнення військовополонених і повернення дітей, викрадених росією.
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець зазначив, що росія незаконно вивезла з України близько 150 тисяч дітей.
Додатково, уповноважена ВР з прав дитини Дар’я Герасимчук оцінила кількість викрадених дітей у «кілька сотень тисяч, тобто близько 200-300 тисяч». Станом на кінець лютого, Україна змогла повернути з території російської федерації та тимчасово окупованих земель 1227 дітей за інформацією першої леді України Олени Зеленської.
У березні 2023 року Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордери на арешт президента росії Володимира Путіна та дитячого омбудсмена росії Марії Львової-Бєлової через підозри у скоєнні воєнних злочинів, включаючи насильницькі депортації дітей з окупованих територій України.