Кремль пов’язує припинення вогню в Чорному морі з санкціями США
У Кремлі повідомили, що не виконуватимуть узгоджене припинення вогню в Чорному морі, поки Сполучені Штати не скасують санкції, накладені на російський державний банк «Россельхозбанк» та інші фінансові установи, залучені до міжнародної торгівлі харчовими продуктами і добривами. На це звертають увагу аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW).
Вимоги Кремля щодо скасування санкцій
Кремль вимагає, щоб США скасували санкції, які обмежують діяльність компаній, що займаються виробництвом та експортом продовольства і добрив, а також страхових компаній, які їх супроводжують. Додатково, російська сторона закликає до скасування обмежень на обслуговування суден у портах і санкцій щодо суден, що працюють під російським прапором, які займаються торгівлею продовольством і добривами. Також необхідно зняти обмеження на постачання до росії сільськогосподарської техніки та інших засобів, які використовуються у виробництві продовольства і добрив. На думку експертів, Сполучені Штати не надали росії таких послаблень санкцій під час укладення зернової угоди в липні 2022 року.
Переговори у Саудівській Аравії
У заявах Білого дому та Кремля після зустрічей у Саудівській Аравії зазначалося, що «Сполучені Штати допоможуть відновити доступ Росії до світового ринку для експорту сільськогосподарської продукції та добрив, знизити витрати на морське страхування та розширити доступ до портів і платіжних систем для таких транзакцій». Проте, аналітики наголошують, що у заяві США не міститься чітких формулювань, які б вказували на те, що виконання режиму припинення вогню в Чорному морі залежатиме від попереднього послаблення санкцій.
Президент США Дональд Трамп увечері 25 березня, коментуючи результати переговорів в Ер-Ріяді, зазначив: «Ми думаємо про них прямо зараз. Є близько п’яти або шести умов. Ми розглядаємо їх усі».
Окрім цього, між представниками США та України в Ер-Ріяді відбулися двосторонні переговори на технічному рівні, які тривали з 23 по 25 березня. 24 березня делегація США також провела переговори з представниками росії, що тривали понад 12 годин.
Білий дім підкреслив, що під час переговорів в Саудівській Аравії було досягнуто домовленостей про забезпечення безпеки судноплавства в Чорному морі та розробку механізму заборони на удари по енергооб’єктах. Кремль, у свою чергу, підтвердив, що росія і США погодилися розробити заходи щодо заборони ударів по енергетичних об’єктах Росії та України терміном на 30 діб, починаючи з 18 березня 2025 року; однак точні дати не були вказані в заяві Вашингтона.
Москва також наголосила, що домовленість про забезпечення безпеки судноплавства в Чорному морі має набрати чинності лише після зняття ряду санкцій з росії, чого не відзначив Вашингтон у своїй заяві.