НБУ підвищив облікову ставку до 14,5% для стабілізації економіки

22 січня Правління Національного банку України ухвалило рішення підвищити облікову ставку на 1% до 14,5% річних. Це стало другим підвищенням ставки поспіль та відбулося в контексті значних економічних викликів.

Про це розповідає Погляд

Причини підвищення облікової ставки

Згідно з повідомленням регулятора, таке рішення має на меті підтримку стійкості валютного ринку, контроль за інфляційними очікуваннями, а також поступове сповільнення інфляції до запланованого рівня 5%. «Стримування цінового тиску, ймовірно, потребуватиме подальшого посилення процентної політики», – зазначено в заяві Нацбанку.

Стан інфляції та наслідки для економіки

На даний момент інфляція в Україні досягла 12% у 2024 році, а ціновий тиск залишається актуальним і на початку 2025 року. «У грудні 2024 року інфляція пришвидшилася до 12% у річному вимірі, що перевищило попередній прогноз НБУ. За оцінками НБУ, прискорення інфляції тривало й у січні», – наголосили представники банку.

Нагадаємо, що у грудні 2024 року НБУ вперше після тривалого періоду зниження облікової ставки підвищив її на 0,5%, до 13,5%. У червні 2024 року облікову ставку було знижено до 13%, а у вересні цей показник залишився незмінним.

До початку повномасштабного вторгнення росії облікова ставка становила 10%, проте з червня 2022 року вона сягнула 25%. Облікова ставка є важливим інструментом, за допомогою якого Національний банк визначає цінові орієнтири для банків та інших учасників грошово-кредитного ринку.

Читати також