Уряд схвалив програму розвитку та функціонування української мови до 2030 року

by host

Кабмін схвалив програму забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя до 2030 року.

«Програма, яку розробило наше міністерство, спрямована не тільки на створення умов для подолання наслідків русифікації, а й на розвиток та використання державної мови в усіх сферах суспільного життя. Крім того, вона охоплює заходи популяризації української мови у світі, адже українською розмовляють найсміливіші люди на землі», – сказав виконувач обов’язки міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв.

На засіданні уряду уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь зауважив, що державна програма – документ, передбачений мовним законом.

«Запропоновані в документі механізми та інструменти створюють додаткові можливості для підсилення статусу та популяризації української мови як в Україні, так і за кордоном», – зазначив мовний омбудсмен України Тарас Кремінь.

За його даними, обсяг фінансування програми становить понад 7,7 млрд гривень на 7 років.

Читайте також: В Україні російськомовні люди масово перейшли на українську мову – міжнародне дослідження

Як повідомляє пресслужба уряду, документом зафіксовано, що українська мова – це мова надання публічних послуг. До 2030 року 100% держслужбовців та посадових осіб мають володіти державною мовою, відповідно до вимог українського правопису й інших стандартів, надавати нею публічні послуги і здійснювати публічні комунікації.

Також українська – мова комунікацій, ведення документації та споживання інформації. Для цього створюватимуть додаткові умови для опанування державної мови працівниками бізнес-сфери, а також запровадять чіткі державні стандарти, зокрема української професійної термінології.

Українська має стати основною мовою спілкування у побуті. Для цього необхідно задовольнити приватні культурні потреби україномовним якісним культурним продуктом. Реалізація програми сприятиме тому, щоб до 2030 року 80% українців у родині та побуті розмовляли українською. Частка україномовного культурного продукту має збільшитись з 55% до 85%.

Як свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), проведеного в лютому, більшість українців виступають за повне усунення російської мови з офіційного спілкування.

За результатами опитування про рівень володіння киян українською мовою, яке провели у застосунку «Київ Цифровий» на початку 2023 року, з’ясувалося, що 33,3% жителів столиці перейшли на українську мову спілкування під час повномасштабної війни. Більшість опитаних підтвердили, що україномовне середовище найбільше допомагає почати спілкуватися українською.

Серед опитаних 86,3% вважають українську мову рідною.

Читати також