У Празі відбувся показ фільму Крим.Реалії «Тиха депортація» про тиск Росії на кримських татар

by host

В столиці Чехії відбувся офіційний показ документального фільму проєкту Крим.Реалії (Українська служба Радіо Свобода) «Тиха депортація». До кінотеатру «EVALD» прийшли українці, чехи та кримські татари, які нині проживають в Чехії.

Стрічка вперше була продемонстрована чеській публіці із чеськими субтитрами.

Організаторами показу виступили Радіо Свобода та організація «Щедрик», громади українців Оломоуцького краю. Зі слів засновниці організації Юлії Красиленко, «фільм проводить тонкі паралелі із депортацією кримських татар у 1944 році».

«Це вражаючий документальний фільм розповідає про долю шести кримських татар, розкиданих по різних куточках Європи та окупованому Криму. Нова хвиля репресій, яку вони називають «гібридною депортацією», несе в собі відлуння глибокої історичної травми масової депортації кримських татар у 1944 році за радянської влади диктатора Йосипа Сталіна, і весь документальний фільм проводить тонкі паралелі з цією подією напередодні 80-тих роковин депортації кримських татар», – розповіла Юлія Красиленко під час показу фільму в Празі.

На показі також був присутній кримський татарин Ельдар Емірусеїнов, який нині проживає в Чехії. З його слів, кожен в світі має знати, як «Росія переслідує його народ».

«Я дуже вдячний усім, хто сьогодні прийшов дізнатися правду про те, як кримські татари – корінне населення Криму – живуть в окупації. Я також безмежно вдячний журналістам Радіо Свобода, яка знімала цей фільм. Кожен повинен знати, як Росія продовжує переслідувати мій народ», – розповів Емірусеїнов.

Документальний фільм Крим.Реалії «Тиха депортація» про те, як кримських татар витісняють із Криму, як Росія знову залишає кримських татар без дому. Про те, чому кримські татари змушені масово залишати свою батьківщину. 1944 року радянська влада насильно вивозила кримських татар у товарних вагонах, а зараз Росія змушує представників корінного народу Криму залишити рідний дім.

У серпні 2023 року команда проєкту Крим.Реалії – авторка Анжеліка Руденко, режисер-сценарист Дмитро Джулай, оператор Микита Ісайко та продюсерка Ельвіна Сеїтбуллаєва – розпочала виробництво. Почали з пошуку героїв – людей, які були змушені залишити анексований Крим.

Зйомки відбувались у Польщі, Бельгії, Німеччині, Туреччині та в анексованому Криму. У фільмі використано унікальні кадри з приватних архівів героїв фільму, деякі з них публікуються вперше.

У квітні 2024 року документальний фільм «Тиха депортація» отримав здобув золоту нагороду телекінопремії New York Festivals.

Читати також