Стали відомі переможці конкурсів 21-го кінофестивалю Docudays UA

by host

У Києві триває 21-й Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA. 7 червня стали відомі переможці конкурсної програми.

«Традиційно фільми на Docudays UA змагалися в конкурсах DOCU/СВІТ, DOCU/УКРАЇНА та DOCU/КОРОТКО. Одна з десяти фестивальних стрічок отримала нагороду RIGHTS NOW! – її вручають креативному документальному кіно, що досліджує сучасний світ і робить значний внесок у дискусію про людську гідність, свободу та рівність. Студентське журі та журі Спілки кінокритиків України також обрали своїх фаворитів. Крім цього, оголосили фільм-призер глядацьких симпатій, а також стрічку-володарку Премії імені Андрія Матросова», – повідомляє пресслужба фестивалю.

Журі оголосили назви фільмів-переможців зі своїми коментарями:

 • головний приз DOCU/СВІТ – «Золоте життя» режисера Бубакара Санґаре: «у пошуках людського в індустрії, що дегуманізує, цей фільм створює власну витончену кіномову, коливаючись між захопливою процедурною драмою – у жорсткому світі пилу, каменю, багна, сталі та поту – і ніжним портретом молоді, що працює в непевних умовах»
 • спеціальна відзнака DOCU/СВІТ – «Фрагменти льоду» Марії Стоянової: «фільм, який досягає дедалі більш рідкісної та цінної мети сучасної документалістики: виражає соціальні, політичні та історичні істини, залишаючись вірним особистим історіям»
 • головна нагорода DOCU/УКРАЇНА – також «Фрагменти льоду» як фільм, який «продовжить жити, який є актуальним сьогодні та з часом не втратить свого значення»
 • спеціальна відзнака DOCU/УКРАЇНА – Nice Ladies Марії Пономарьової: «фільму, який розвивається в мінливому світі й підкорюється реальності, та все ж зберігає власну оповідь, поки вона ще пишеться»
 • головний приз DOCU/КОРОТКО – «Під знаком якоря» Тараса Співака: на думку журі, цей фільм «є сучасним портретом світу та його суперечностей, який зображує деконструкцію та відтворення історичної пам’яті»
 • спеціальна відзнака DOCU/КОРОТКО – «Кіоск» Даніеля Стопи, який «за допомогою кадрування та інтимності переносить нас у закритий простір, що дає відчуття безпеки й водночас «ховає» у собі персонажок»
 • номінація RIGHTS NOW! – «Все має жити» Тетяни Дородніциної та Андрія Литвиненка: «Стрічка нагадує нам, що всі життя — цінні та що люди можуть, проявивши трохи доброти, не лише підтримувати інших, а й також зцілювати самих себе. Це справді робота, що демонструє права людини (і тварин) у дії»
 • спеціальна відзнака RIGHTS NOW! – «Золоте життя» Бубакара Санґаре: «виважений, скорботний фільм, який зрештою демонструє нестримну силу людського духу»
 • головна нагорода студентського журі – «Фрагменти льоду» Стоянової «за відображення колективного минулого крізь призму особистого та його вплив на сьогодення. За професійну роботу з сімейними архівами, що розкриває політичні процеси на зламі історії»
 • спеціальна відзнака студентського журі – «Кіоск» Стопи «за увагу до історій людей, що залишаються непоміченими й поступово зникають разом із простором, у якому вони відбуваються; за прекрасний документальний дебют та максимальне наближення до героїв, що розкриває усі їхні глибинні почуття»
 • відзнака журі Спілки кінокритиків України – «Фрагменти льоду» Стоянової «за глибоке кінематографічне дослідження спільної історії крізь призму особистої пам’яті та сміливість не лише прийняти, а й критично осмислити досвід наших батьків»
 • приз глядацьких симпатій – «Все має жити» Дородніциної та Литвиненка

Крім того, головний приз премії Андрія Матросова – 35 000 гривень – отримала стрічка «Трішки чужа» Світлани Ліщинської «за безкомпромісність і сміливість досліджувати непрості питання ідентичності в сімейному колі найближчих людей».

Спеціальну відзнаку премії імені Матросова отримав фільм «Місія 200» Володимира Сидька «за потужний приклад особистої відповідальності в часи крихкості пам’яті».

Читайте також: «Війні 10 років, а боротьбі – кілька століть» – директорка Docudays UA про ідею фестивалю

На церемонії нагородження також були представлені фільми-переможці Doc Alliance Award 2024 – це спеціальна нагорода від мережі фестивалів документального кіно Doc Alliance. До неї входять сім найвпливовіших фестивалів документального кіно Європи. Кожен фестиваль-учасник номінував на Doc Alliance Award 2024 один повний і один короткий метр:

 • серед повних метрів Doc Alliance Award отримав фільм The Landscape and the Fury режисерки Ніколь Фоґеле
 • серед коротких метрів – фільм Crushed Каміль Віґні
 • спеціальну відзнаку Doc Alliance Award отримав короткий метр getty abortions Франціса Кабіша.

Переможці головних призів у конкурсах DOCU/СВІТ, DOCU/УКРАЇНА, DOCU/КОРОТКО номінації RIGHTS NOW!, а також головної нагороди студентського журі та призу глядацьких симпатій, отримують від фестивалю по 35 тисяч гривень.

Фестиваль триватиме до 9 червня. Крім того, з 9 по 11 червня відбудуться глядацькі дні: столичний кінотеатр «Жовтень» показуватиме фільми-переможці конкурсних програм та фестивальні хіти. У кінотеатрі KINO42 7 та 8 червня відбудуться покази стрічки-закриття фестивалю «Місія 200» та українських фільмів із програми DOCU/КОРОТКО.

Фестиваль DocuDays UA 2024 стартував у Києві 31 травня із сеансу фільму українсько-канадської режисерки Оксани Карпович «Мирні люди», у якому використані перехоплені телефонні розмови між російськими солдатами та їхніми сім’ями. Серед новорічних новацій фестивалю: робота журі Спілки кінокритиків України.

Читати також