Save Ukraine шукає міжнародну підтримку для захисту даних про викрадених дітей

Організація Save Ukraine активно веде переговори з європейськими партнерами, зокрема з Великою Британією та Канадою, щодо продовження зусиль зі збору інформації про українських дітей, яких викрали росія. Про це повідомив засновник організації Микола Кулеба.

Про це розповідає Погляд

Він підкреслив, що важливо зберегти дані, зібрані Єльським університетом, оскільки вони є беззаперечними доказами воєнних злочинів. Програму пошуку викрадених дітей ініціював Держдепартамент США, який фінансував дослідження, що визначили місця перебування дітей, зокрема тих, чиї батьки загинули або були заарештовані. Зібрані дані планували передати європейським правоохоронцям та Міжнародному кримінальному суду.

«Необхідно зберегти інформацію, зібрану Єльським університетом. Якщо процес її знищення було запущено, то його потрібно зупинити. Ці дані – беззаперечні докази воєнних злочинів Путіна», – зазначається у дописі.

Раніше деякі медіа повідомили, що адміністрація Трампа зупинила фінансовану США ініціативу, яка документувала ймовірні російські військові злочини, включаючи конфіденційну базу даних про масову депортацію українських дітей до росії. Видання Washington Post повідомляло, що цей крок унеможливив передачу доказів прокурорам, які ведуть численні кримінальні справи, включаючи обвинувальний акт Міжнародного кримінального суду проти президента росії Володимира Путіна за «незаконне переміщення» дітей з окупованих територій України.

В результаті, дослідники Лабораторії гуманітарних досліджень Єльського університету втратили доступ до великої кількості інформації, включаючи супутникові знімки та біометричні дані, що дозволяють відстежувати особи і місця перебування 35 000 дітей з України.

В ексклюзивному інтерв’ю виконавчий директор Лабораторії гуманітарних досліджень Єльського університету Натаніель Реймонд прокоментував, що цей крок став «катастрофічним ударом» для зусиль із документування воєнних злочинів і притягнення винних до відповідальності.

Держдепартамент США раніше заперечив, що дані про викрадених росією українських дітей були знищені.

«Дані існують. Вони не були під контролем Держдепартаменту — ними керували люди, які працювали в цій структурі, але ми знаємо, хто керує цими даними і сайтом. Ми точно знаємо, що дані існують, вони не були видалені і не зникли. Це хороша новина», — зазначила речниця Держдепу США Теммі Брюс.

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець вказував, що росія незаконно вивезла з України близько 150 тисяч дітей. Уповноважена ВР з прав дитини Дар’я Герасимчук назвала цифру в «кілька сотень тисяч дітей, тобто десь 200-300 тисяч». Станом на 26 лютого, Україні вдалося повернути з території російської федерації та тимчасово окупованих земель 1227 дітей, про що повідомила перша леді України Олена Зеленська.

У березні 2023 року Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордери на арешт президента росії Володимира Путіна і дитячого омбудсмена рф Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у скоєнні воєнних злочинів – насильницьких депортаціях і переміщенні населення, зокрема дітей, з окупованих територій України.

Читати також