Болгарія вирішила не продавати два реактори недобудованої атомної електростанції (АЕС) «Белене» Україні. Про це заявив віцепрем’єр-міністр Болгарії Атанас Зафіров, повідомляє болгарська служба Радіо Свобода.
Про це розповідає Погляд
Політичні рішення та зміни в уряді
Рішення не продавати реактори було ухвалене урядом, в якому всі партії погодились з новим курсом. Попереднє рішення про продаж, яке підтримали влітку 2023 року партії ГЕРБ, PP-DB, «Є такий народ» (ITN) та непарламентська ДПС, було переглянуто після зміни позиції Болгарської соціалістичної партії, яка тепер входить до складу уряду.
Зафіров підкреслив, що провів консультації з партнерами по коаліції та особисто обговорив питання з лідером ГЕРБ Бойком Борисовим, аргументуючи свою позицію важливістю збереження реакторів для енергетичної незалежності Болгарії.
Економічні аспекти та стратегічне значення
«Є готовність, щоб це рішення було втілено в постанові НС», – додав він, зазначивши, що реактори є ключовим активом країни.
«Енергоатом» привітав це рішення парламенту, назвавши його стратегічним рішенням, яке «посилить енергетичну незалежність та безпеку країни, сприяючи подальшому розвитку атомної енергетики та зміцненню національної енергосистеми».
Однак, такі рішення викликали критику, адже Україна наразі планує закупити та добудувати російські реактори в умовах війни з росією. Відомо, що вартість добудови енергоблоків на Хмельницькій АЕС залишається невідомою, що піднімає питання доцільності таких витрат.
Нагадаємо, що раніше парламент Болгарії вже давав дозвіл на проведення переговорів щодо продажу обладнання АЕС «Белене», встановивши мінімальну ціну на рівні 600 мільйонів євро.
Хмельницька АЕС, станом на сьогодні, має два реактори: перший збудований у 1987 році, а другий – у 2004 році, після здобуття незалежності України. Сумарна потужність обох реакторів ВВЕР-1000 становить 2000 мегават.