Більшість українців хоче залишитися в Україні, навіть за умови отримання іноземного громадянства – КМІС

by host

Більшість українців – 79% – стверджує, що навіть у разі отримання громадянства США чи країни ЄС вони би все одно залишилися в Україні. Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології.

Натомість 19% респондентів заявили про готовність переїхати за кордон – ця частка зросла порівняно з вереснем 2022 року (7%), але залишається помітно нижчою, ніж у 2020 році – 28%.

За даними соціологів, у всіх регіонах України є тренд до зростання частки тих, хто готовий переїхати закордон, але, по-перше, всюди (крім Сходу) поточний показник нижче, ніж у 2020 році (на Сході показники такі самі, як і були в 2020 році), а по-друге, у всіх регіонах абсолютна більшість (від 75-81%) не хотіли би переїжджати, а хочуть лишатися в Україні.

Як зауважують у КМІС, результати опитування показують, що насправді більшість українців (зокрема, українських чоловіків мобілізаційного віку та жінок молодшого / середнього віку) хочуть лишатися в Україні, попри всі наявні складнощі та ризики.

«Поширений у медіа образ молодого чоловіка, який перепливає Тису, чи молодої жінки, яка їде жити краще життя в Європу, не є репрезентативним для чоловіків і жінок України. Безумовно, проблеми існують, але українці зберігають віру в Україну, зберігають віру в краще майбутнє та демонструють готовність лишатися і працювати на досягнення омріяного майбутнього», – прокоментував результати опитування виконавчий директор КМІС Антон Грушецький.

У жовтні 2020 КМІС проводив всеукраїнське телефонне опитування, де серед іншого ставилося запитання «А якби Вам зараз без умов надали громадянство США або ЄС, Ви б поїхали для постійного проживання в ці країни?». Тоді 28% серед усіх дорослих українців готові були виїхати жити за кордон. У вересні 2022 року – через пів року після повномасштабного вторгнення – КМІС повторив це запитання, і частка тих, хто хотів переїхати, скоротилася до 7% (зниження відбулося і через те, що частина людей, що бажали переїхали, здійснили своє бажання на тлі вторгнення, але також значною мірою – і через зростання патріотизму та оптимізму щодо майбутнього України).

Упродовж 1-6 вересня 2024 року Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів власне всеукраїнське опитування громадської думки «Омнібус», до якого за власною ініціативою додав запитання про бажання переїхати жити в США / ЄС. Методом телефонних інтерв’ю опитали 1022 респондентів віком 18 років і старше.

Читати також