Володимир Зеленський, президент України, у своєму вечірньому відеозверненні повідомив про очікування припинення вогню в російсько-українській війні з 12 травня. «Україна давно це пропонує, партнери пропонують. Увесь світ про це каже. Очікуємо на ясну відповідь від Росії. Війну Росії все одно доведеться закінчувати. Вбивства повинні закінчитись. Українські сили готові будуть реагувати дзеркально – щоб це було чесно», – зазначив Зеленський.
Президент також підкреслив, що його країна готова до особистих переговорів з російським лідером Володимиром Путіним 15 травня в Туреччині. Водночас, американський президент Дональд Трамп закликав Україну «негайно» погодитись на переговори, запропоновані Путіним, висловивши сумніви щодо можливості досягнення угоди.
Пропозиції щодо переговорів
11 травня під час спілкування з пресою, Путін висловив готовність до «прямих переговорів» з Україною 15 травня у Стамбулі. Однак, українська сторона, разом із союзниками, на засіданні «коаліції охочих» 10 травня в Києві висунула пропозицію про безумовне припинення вогню з 12 травня, на яку Президент рф не відреагував.
Туреччина також висловила готовність надати підтримку у досягненні миру, включаючи можливість стати майданчиком для переговорів, про що заявив президент Реджеп Тайіп Ердоган.
Рішення коаліції охочих
Засідання «коаліції охочих» у Києві призвело до ухвалення рішення про повне і безумовне припинення вогню на щонайменше 30 днів, яке має розпочатися 12 травня. Після цього, лідери п’яти країн – Володимир Зеленський, Еммануель Макрон, Фрідріх Мерц, Дональд Туск та Кір Стармер – провели телефонну розмову з Дональдом Трампом.
Президент США, після обміну думками з Зеленським, вкотре наголосив на необхідності досягнення 30-денного безумовного припинення вогню між Росією та Україною. В іншому випадку, Вашингтон і його партнери планують запровадити нові санкції.