У МОН пропонують скасувати рішення комісії про перейменування понад 1400 населених пунктів

by host

Міністерство освіти і науки пропонує скасувати рішення Нацкомісії зі стандартів державної мови, яка рекомендувала змінити понад 1400 назв населених пунктів в Україні «через невідповідність нормам української мови».

«Перелік населених пунктів, які було рекомендовано до змін Національною комісією зі стандартів державної мови, не відповідає рекомендаціям, які передбачені законом. Крім цього, цей список містить велику кількість назв, які відповідають стандартам державної мови. А це означає, що перелік необхідно скасувати та створити новий», – заявили у МОН.

Там повідомили, що надіслали листа до комісії про скасування рішення.

Очільник МОН Оксен Лісовий назвав рішення комісії щодо перейменування «скандальним» і заявив, що вона «вийшла за межі своїх повноважень».

«Виглядає, що члени комісії підійшли до розроблення рекомендацій дуже формально. Є у назві корінь «красн» або «черв»? Ок, перейменувати. А чи є там насправді історичний зв’язок із комуністами, ніхто не вивчав (а це, власне, і не завдання цієї комісії). Тому нині це рішення має бути скасовано і напрацьовано нове – компетентними та уповноваженими органами», – написав Лісовий у фейсбуці.

Напередодні комісія оприлюднила рішення, за яким пропонує змінити назви понад 1400 населених пунктів в Україні – на виконання закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».

У комісії повідомили, що за рекомендацією створеної нею робочої групи, до складу якої увійшли фахівці-філологи та історики закладів вищої освіти з усіх регіонів України, визначила перелік назв сіл, селищ та міст, «які потребують зміни через невідповідність орфографічним, граматичним і словотвірним нормам української мови або містять у назві ідеологеми, пов’язані з російською імперською політикою в Україні».

Серед міст, назву яких пропонує змінити комісія, – Запоріжжя.

При цьому, як заявив історик, колишній голова Українського інституту національної пам’яті, народний депутат Володимир В’ятрович у колонці на «Історичній правді», до пeрeліків потрапили сотні назв, які «явно відповідають» стандартам дeржавної мови: Партизанськe, Травнeвe, Дружнe, Новe Життя, Kрасностав, Маяк, Пeрeмога, Зорянe, Новий Завод, Мирнe.

Комісія, за його словами, нe пишe, що нe так з цими назвами і в більшості випадків нe пропонує нових варіантів, а рeкомeндує «запропонувати нову назву в установленому законодавством порядку» або «обґрунтувати доцільність збереження поточної назви або запропонувати нову назву в установленому законодавством порядку».

Джерело

Читати також