Російський президент Володимир Путін намагається маніпулювати дискусіями стосовно припинення вогню та майбутнього миру в Україні. За інформацією американського Інституту вивчення війни (ISW), його дії, ймовірно, спрямовані на підрив єдності між Україною, США та Європою щодо всебічного 30-денного припинення вогню в Україні.
Згідно з даними ISW, кремлівські чиновники активізували взаємодію із західними ЗМІ, намагаючись безпосередньо звертатися до адміністрації президента США Дональда Трампа та американської громадськості. Вони прагнуть представити умови капітуляції України як розумні. Пресконференція Путіна 11 травня та нещодавні інтерв’ю речника Кремля Дмитра Пєскова з західними ЗМІ є частиною спроби впровадження кремлівських наративів у західний інформаційний простір. Аналітики вважають, що це має на меті переконати Захід у військовій силі росії та залякати Україну й Захід, щоб ті поступилися вимогам Москви.
«Риторика Путіна – це спроба приховати обмеження можливостей російських військових і відвернути увагу від нездатності росії досягти будь-якого значного прогресу на полі бою протягом останніх двох років. Путін й інші кремлівські чиновники твердо дотримуються своїх військових цілей, які передбачають повну капітуляцію України, і досі відмовляються розглядати будь-яку мирну угоду, яка не відповідає всім вимогам росії», – зазначають аналітики.
В ISW підкреслили, що Путін відхиляє спільну пропозицію США, України та Європи щодо загального припинення вогню, натомість продовжує вимагати капітуляції України, намагаючись забезпечити свої стратегічні цілі та затягнути переговори.
Кремль продовжує представляти себе готовим до добросовісних переговорів, одночасно атакуючи українські позиції на фронті та створюючи умови для подальшої військової агресії проти України та НАТО в найближчі роки. Путін закликав відновити двосторонні переговори на основі Стамбульських протоколів початку 2022 року, які включають вимоги росії щодо капітуляції України. Будь-яка угода на цих умовах буде лише документом про капітуляцію.
Президент США Дональд Трамп нещодавно закликав до 30-денного безумовного припинення вогню між росією та Україною. У разі відмови Вашингтон і його партнери запровадять нові санкції.
Президент України Володимир Зеленський висловив готовність до прямих переговорів із росією, зазначивши, що чекає на Путіна в Стамбулі 15 травня, а також очікує на «повне і тривале» припинення вогню, щоб забезпечити необхідну основу для дипломатії.
Зеленський зробив ці заяви після пропозиції Путіна поновити «прямі переговори» в Туреччині. На пропозицію України та союзників про безумовне припинення вогню з 12 травня російський лідер не відповів.
11 травня Трамп закликав Україну «негайно» погодитися на пропозицію Путіна щодо переговорів у Туреччині, висловивши сумнів у тому, що «Україна укладе угоду з Путіним».