Після спільних дебатів у Страсбурзі Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) ухвалила три резолюції, що стосуються російської агресії щодо України.
Як повідомляє пресслужба органу, в цих документах викладені плани засудження російського президента Володимира Путіна та його генералітету за агресію проти України, посилення санкцій проти Росії та протидії її спробам «стерти» українську культурну ідентичність.
Схвалюючи резолюцію та рекомендацію на основі доповіді Давора Іво Штіра (Хорватія, ЄНП/ХД), Асамблея заявила, що спеціальний трибунал, створений за домовленістю між Радою Європи та Україною, наразі є «найкращим можливим варіантом з точки зору правової бази та політичної легітимності» для притягнення до відповідальності політичного та військового керівництва Росії за злочин агресії.
Асамблея також знову закликала до арешту і перепрофілювання російських державних активів з метою передачі їх до міжнародного компенсаційного фонду для України.
В окремій резолюції, заснованій на доповіді Єлизавети Ясько (Україна), Асамблея запропонувала шляхи усунення «прогалин і лазівок» в існуючих санкціях проти Росії, наприклад, таких як заборона суден «тіньового флоту», посилення експортного контролю та притягнення материнських компаній до відповідальності за дії дочірніх підприємств.
У третій резолюції, заснованій на доповіді Євгенії Кравчук (Україна), Асамблея засудила систематичні зусилля Росії щодо «стирання» української культурної ідентичності – такі як «русифікація» дітей, переписування підручників історії, вилучення архівів та знищення культурної спадщини. Парламентарі заявили, що це «воєнні злочини і злочини проти людяності», наголосивши на необхідності повного відшкодування збитків у належний час.
Читайте також: Росія забороняє українську мову, поширює антиукраїнську пропаганду через освіту – HRW про порушення права на окупованих територіях
Як повідомила заступниця голови парламентського комітету гуманітарної та інформаційної політики, членкиня постійної делегації у ПАРЄ Євгенія Кравчук, резолюція її авторства засуджує систематичну державну політику русифікації, що здійснюється РФ з 2014 року на окупованих територіях України, включно із запереченням української культурної ідентичності, мови, літератури та історії.
У схваленому ПАРЄ документі «чітко закріплено, що навмисне знищення культурної спадщини та стирання культурної ідентичності в Україні є воєнними злочинами, злочинами проти людяності та свідчать про конкретний геноцидний намір знищити українську національну ідентичність», додають у Верховній Раді.
Відповідно до результатів опитування КМІС, більшість українців – 60% – вважають, що Росія прагне знищити українську націю (34%) або навіть здійснити фізичний геноцид більшості населення (26%).