Наживались на усуненні наслідків “прильотів”: поліція розслідує діяльність “Київекспертизи” Хорошевського

by host

КП “Київекспертиза” Хорошевського ймовірно вдвічі-втричі завищувала вартість робіт: до тендерної схеми може бути причетна група столичних чиновників

Кому війна, а кому – чергова можливість для “розпилу”? Нацполіція з 2022 року розслідує провадження щодо групи недоброчесних ділків, які наживались на тендерах з усунення наслідків збройної агресії рф. За даними СтопКору, до багатомільйонної схеми можуть бути причетні посадовці КМДА й столичне комунальне підприємство, очолюване Михайлом Хорошевським.

Хто і як “заробляє” на ліквідації наслідків ворожих атак? І яку роль у цій імовірній “оборудці” відіграє КП “Київекпертиза” Михайла ХорошевськогоРозслідував журналіст СтопКору Ігор Хмурий.

До розслідування ймовірної масштабної тендерної схеми з розтратою бюджетних коштів команду СтопКору спонукав черговий інсайд. З власних джерел редакції стало відомо про можливі неофіційні “бізнес-стосунки” між директором КП “Київекспертиза” Михайлом Хорошевським та колишнім і нинішнім керівництвом Департаменту фінансового аудиту КМДА в особі Геннадія Пліса й Оксани Колтик.

Група чиновників, в особі пані Колтик, яка займає посаду керівника управління внутрішнього фінансового контролю та аудиту, і Михайла Хорошевського, який є керівником КП “Київекспертиза”, розробила собі таку безпрограшну схему незаконного збагачення, або привласнення бюджетних коштів. Трошки якщо залізти в історію їх знайомства, то Колтик з Хорошевським познайомились через Геннадія Пліса, який у свій час очолював цей Департамент, який зараз очолює Оксана Колтик“, – розповідає наш інсайдер на умовах анонімності.

Про які саме бюджетні кошти йдеться?

Мова – про закупівлі фактично всіх робіт у столиці, які фінансуються за рахунок громади. Наш співрозмовник побажав залишитись інкогніто, адже раніше його компанія також активно працювала з тендерами і добре знає можливості згаданих посадовців.

Ця історія бере свій початок ще у вересні 2009 року, коли КМДА видала розпорядження №1036. Цим документом підприємства та підрозділи, що проводять тендери самостійно, зобов’язали аналізувати потенційні ціни та погоджувати їх із Департаментом фінаудиту, в ті часи він був ще управлінням.

Здавалося б, ця бюрократія покликана нейтралізувати корупційну складову. Але як насправді?

Як стверджує джерело, при такому механізмі вартість усіх фінансованих з бюджету робіт фактично завищують удвічі-втричі, або ж у тендерній документації прописуються певні специфічні умови.

Наприклад, наявність в штаті компанії експертів дуже високої квалифікації. І все це призводить до того, що тендер виграє підконтрольна цим особам компанія. Після чого, коли виконуються всі роботи і підписується акт виконаних робіт, ця група осіб отримує “відкат” у розмірі 10-15% від вартості виконаних робіт“, – зазначає інсайдер.

До чого тут комунальне підприємство на чолі з Хорошевським?

Буквально через місяць після “реформи” й перетворення управління фінаудиту на департамент, транформували і комунальне підприємство “Київдержекспертиза”. Назву спростили до просто “Київекспертиза”, а повноваження – значно змінили. Ідеологом реформування виступив саме чинний директор КП – Михайло Хорошевський.

Київекспертизі” дозволили на комерційних засадах перевіряти проєкти та роботи за тендерні кошти. Тобто, підрядник замовляє у них щось типу технагляду. Теоретично, справа ця є добровільною. Але фактично, без участі підприємства Хорошевського провести і здати роботи без проблем – непросто“, – коментує журналіст Ігор Хмурий.

Зауважимо, що на головній сторінці офіційного сайту КП “Київекспертиза” розміщено перелік послуг та прейскурант. Є у списку і аналіз проєктів, і головне – обсягу фактично виконаних робіт.

Саме тут, імовірно, і криється другий важливий елемент “схеми”, про яку розповів СтопКору анонімний співрозмовник.

За його даними, якщо тендер все ж таки виграє “стороння” фірма, то очолюваний Оксаною Колтик Департамент фінаудиту через комунальне підприємство Хорошевського може зробити їй досить неприємний сюрприз.

Пані Колтик виписує направлення на проведення ревізії на тому об’єкті, де ви виконували роботи. На цьому етапі вступає у справу пан Хорошевський, який знаходить дуже велику кількість і дійсних, і вигаданих порушень. Після чого у вас є єдиний варіант – шукати вихід на цю групу осіб. Ви заносите 10-15% відсотків, плюс якусь додаткову компенсацію за те, що люди провели цілий комплекс робіт з виявлення порушень на вашому об’єкті. І у вас становиться все добре“, – описує схему інсайдер.

Інакше кажучи, за словами джерела, Департамент приймає завищені у рази ціни. Це “страхує” від проблем з лояльними компаніями. Бо якщо щось піде не так – команду “фас” отримує “Київекспертиза”, яка і фіксує різницю у цінах та обсягах робіт, що були закладені замовником.

За твердженням нашого співорозмовника, подібна схема працює на всіх об’єктах, які належать до інфраструктури Києва – школи, лікарні, дитячі садочки тощо. І крім всього, КП “Київекспертиза” отримує 1,5% за проведення технічного нагляду на всіх об’єктах. В тому числі і тих, які були зруйновані внаслідок російських ударів.

Які масштаби цієї ймовірної “оборудки”?

За даними електронного майданчика “Прозорро”, за час повномасштабної війни КП Хорошевського лише детальне інструментальне обстеження пошкоджених об’єктів замовляло дев’ять разів.

Здебільшого ці послуги закуповують у профільних держпідприємств – інколи навіть без конкурсу. Але декілька обстежень замовили у ФОПа, що був створений в травні 2022 року. При цьому замовниками самих відновлювальних робіт виступають інші службові підрозділи КМДА.

Чим ще відомий Михайло Хорошевський?

За часи перебування на посаді пан Михайло неодноразово ставав фігурантом корупційних та етичних скандалів. Колеги-розслідувачі з ТСН розповідали про компанію його дружини, яка продавала індійські труби при казенних роботах з кратним завищенням цін. Мовляв, справою займались правоохоронці.

Після цього, пані Хорошевська офіційно вибула із числа бенефіціарів фірми, а подружжя де-юре розлучилось. При цьому в деклараціях посадовець фіксував спільне проживання. А компліменти та вподобайки у фейсбуці “колишні” посилають один одному дотепер, зазначає журналіст Ігор Хмурий.

За даними СтопКору, роботою Хорошевського та його підлеглих правоохоронці цікавляться регулярно.

Як стало відомо нашій редакції, декілька тижнів тому проходили слідчі дії в його КП у справі про розкрадання коштів саме на постраждалих від агресії ворога об’єктах.

Певне світло на цю справу пролила офіційна відповідь співробітників Слідчого управління Нацполіції Києва на наш запит. У вересні 2022 року поліціанти ініціювали провадження за ознаками частини 4 статті 191 ККУ. 

У матеріалах слідства фігурують КП “Київміськсвітло”, КП “Київекспертиза” та підрядна компанія. За даними правоохоронців, гроші “роздерибанили” на усуненні наслідків збройної агресії.

А як це все коментує сам Михайло Хорошевський та інші ймовірні фігуранти масштабної “схеми”? І звідки у столичних чиновників і комунальників кошти на елітну нерухомість та “Мустанги” у розпал війни? СтопКор вже готує до виходу наступну серію розслідування. Тож далі буде – підписуйтесь на наш ютуб-канал, щоб не пропустити найцікавіше.

Нагадаємо, майже 3 млн грн хочуть витратити на світлофор у Шевченківському районі столиці. Гроші планують виділити з місцевого бюджету.

Читати також