Київ отримав підтвердження від США щодо ратифікації гарантій безпеки

Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга повідомив, що Київ отримав підтвердження від США про готовність ратифікувати гарантії безпеки у Конгресі.

«Для нас це фундаментально. Ймовірно, ми вже майже маємо готовий проєкт двосторонніх гарантій безпеки – не запевнень, а саме гарантій – уперше в нашій історії. Це перший елемент: обов’язкові, юридично зобов’язуючі гарантії безпеки», – зазначив він під час дискусії на Мюнхенській конференції з безпеки.

Щодо присутності військ, то, за словами Сибіги, американська сторона чітко висловилася, що цього не відбудеться, але існують інші засоби підтримки та забезпечення безпеки.

«Присутність військ на місці з американським «бекстопом» – тобто гарантійною підтримкою США – є важливим елементом майбутньої архітектури безпеки. Я не вірю в ефективну архітектуру безпеки в Європі без американського «бекстопу». Після переговорів в Абу-Дабі ми маємо більше ясності щодо цього питання», – підкреслив міністр.

Сибіга також зазначив, що членство України в Європейському Союзі є частиною гарантій безпеки, аналогічним до статті 5 Вашингтонського договору.

«Останній і найважливіший пункт – це сильна українська армія. Пакет стримування, наша самодостатність, здатність виробляти системи протиповітряної оборони, здатні збивати балістичні ракети», – додав він.

Очільник МЗС звернув увагу на те, що важливо мати чітке розуміння цих пакетів гарантій безпеки для просування у мирному процесі.

Ці заяви пролунали на фоні тристоронніх переговорів між Україною, США та росією щодо завершення війни, які нещодавно відбулися. Наступний раунд переговорів запланований на 17-18 лютого в Женеві.

25 січня президент України Володимир Зеленський зазначив, що двосторонні гарантії безпеки зі США готові «на 100%», і Київ очікує на їх підписання.

Вашингтон поки що не оголосив конкретні дати підписання. Нещодавно постпред США при НАТО Метью Вітакер повідомив, що угода про гарантії безпеки буде підписана, коли «це буде доречно».

«Коли йдеться про підписання угод чи домовленостей, завжди є певні часові рамки. Тому і президент Трамп, і президент Зеленський підпишуть документи тоді, коли це буде доречно й коли процес просування до мирної угоди цього вимагатиме», – сказав Вітакер.

Читати також