У Косові вважають, що Росія мусить програти війну проти України задля безпеки Європи – про це міністерка закордонних справ країни Доніка Ґервалла-Шварц заявила в інтерв’ю AP 8 травня.
Дипломатка назвала безумовною підтримку Києва Приштиною, хоча Україна досі не визнала незалежність країни від Сербії.
«Україна не визнала республіку Косово як державу, але ми дійсно вважаємо, що точно знаємо, через що Україна наразі проходить», – цитує агентство Ґерваллу-Шварц.
Пояснюючи цю позицію, вона вказала на те, що її нація, яка проголосила про відокремлення від Сербії 2008 року, отримує «постійні нагадування» про агресивні наміри Белграда, а також Росії, що має з ним тісні відносини.
«І ми знаємо, що є тільки одне рішення не тільки для України, а й для Європи. Воно може полягати лише в тому, щоб Росія програла війну, а Україна в ній перемогла. Інакше Європі слід готуватися до інших конфліктів на нашому континенті», – стверджує голова МЗС.
Читайте також: Вступ до ЄС залишається метою Сербії, але Белград не підтримає санкції проти Росії – новий прем’єр
Вона зазначила, що, хоча Косово є невеликою країною зі скромними можливостями надавати допомогу, «ми намагаємося бути дуже корисними Україні та без вагань демонстрували нашу беззастережну підтримку та співчуття народу та державі Україна».
AP вказує, що 8 травня Ґервалла-Шварц урочисто відкрила перше консульство Косова в Польщі в рамках роботи над покращенням економічної та культурної співпраці між двома країнами. Польща визнала державність Косово ще в 2008 році, але тоді дві країни не встановили дипломатичних відносин. Наразі місія в Косово має статус генерального консульства, але голова МЗС висловила надію, що це може стати кроком до відкриття посольства в Польщі.
Її візит до Польщі цього тижня збігся з візитом до столиці Сербії Белграда президента Китаю Сі Цзіньпіна, який включав обіцянки поглибити зв’язки між країнами.
Читайте також: Україна і визнання незалежності Косова: серед якого табору бути
Ґервалла-Шварц сказала, що візит китайського лідера має наслідки для Європи, оскільки він свідчить, що, хоча Сербія є державою-кандидатом на вступ до Європейського Союзу, вона «все більше і більше ототожнює себе з супротивниками європейських західних демократій».
2008 року Республіка Косово в односторонньому порядку проголосила незалежність від Сербії після десятирічного контролю ООН у цьому регіоні. Це сталося після війни в 1998-1999 роках, коли сербські війська вели бої проти Армії визволення Косова. Тоді загинули близько 13 тисяч людей. Сербські війська відійшли з регіону після втручання військ НАТО.
Незалежність Косова визнали багато країн Євросоюзу та Сполучені Штати, а також більшість країн-членів ООН. Водночас десятки країн, у тому числі Росія, Україна, Китай, Індія та декілька країн ЄС, як і раніше, відмовляють Косову у визнанні.