У січні 2025 року безпілотники малого радіусу дії призвели до загибелі більшої кількості людей, ніж будь-яка інша зброя в Україні, повідомила Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ).
Про це розповідає Погляд
Зростання жертв від безпілотників
Організація підкреслила, що збільшення кількості жертв внаслідок використання дронів малого радіусу дії, включаючи моделі з камерами «виду від першої особи» (FPV), викликає серйозну стурбованість у контексті дотримання міжнародного гуманітарного права.
Згідно з даними, зібраними ММПЛУ, у січні 2025 року в Україні загинули не менше 139 цивільних осіб, а 738 отримали поранення. Серед жертв, 38 цивільних загинули (27%) і 223 отримали поранення (30%) внаслідок атак безпілотників, які скидають вибухівку на цивільних, часто у їхніх автомобілях або на громадському транспорті.
«Безпілотники малого радіусу дії зараз становлять одну з найбільш смертельних загроз для цивільних осіб у прифронтових районах. У січні 2025 року безпілотники малого радіусу дії спричинили загибель і поранення більшої кількості цивільних осіб, ніж будь-яка інша зброя, вражаючи людей в їхніх автомобілях, автобусах і на вулицях», – сказала Даніель Белль, голова ММПЛУ.
Ситуація з жертвами
Зазначається, що 95% жертв від дронів малого радіусу дії зареєстровано на територіях, контрольованих Україною, тоді як 5% – на окупованих територіях. Як правило, у більшості атак використовувалися дрони FPV, які мають технологію, що дозволяє оператору отримувати реальний огляд цілей.
Більшість випадків загибелі цивільних осіб через безпілотники зафіксовано в регіонах, підконтрольних уряду, зокрема в Херсоні, де у січні дрони стали причиною 70% усіх жертв серед цивільних. ММПЛУ також зафіксувала зростання кількості жертв від цих дронів у інших прифронтових областях, таких як Харківська, Сумська, Дніпропетровська, Миколаївська, Донецька та Запорізька.
В організації зазначають, що протягом 2024 року відзначено значне збільшення жертв серед цивільних осіб внаслідок атак дронів малого радіусу дії, особливо в останньому півріччі.
Російські військові регулярно здійснюють напади на українські регіони за допомогою різних видів озброєнь, включаючи ударні БПЛА, ракети та системи залпового вогню. Відомо, що армія рф часто атакує цивільні об’єкти, включаючи громадський транспорт та автівки.
Керівництво росії заперечує цілеспрямовані удари по цивільній інфраструктурі, тоді як українська влада та міжнародні організації класифікують ці дії як воєнні злочини, підкреслюючи їх цілеспрямований характер.