В Києві зривається підготовка до опалювального сезону і за це кияни переплатять близько мільярда – Кличко в курсі?

by host

Шахрайські схеми тендерів в СП «Енергозбут» КП «Київтеплоенерго» «нагріють» киян на мільярд гривень. Нещодавно журналісти «Погляду» дізналися про глобальну аферу, за яку прості кияни можуть заплатити біля мільярда гривень з власних кишень!

Мова йде про тендерні маніпуляції навколо повірки домових лічильників, що є дуже актуальним питанням у підготовці до опалювального сезону. У махінаціях на десятки мільйонів гривень підозрюється керівництво СП «Енергозбут», що є підрозділом КП «Київтеплоенерго».Але це ніщо в порівнянні з тим, скільки за такі оборудки можуть заплатити прості кияни. Про корупційні факти редакцію повідомили громадські активісти з руху «Антикорупційна ініціатива».

Але давайте розберемося з усім більш детально.

Повірку замовляли? – а не отримаєте

Відповідно до Закону «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», повірка домових лічильників будинків комунальної власності з 2019 року здійснюється за рахунок споживачів послуг – тобто, звичайних громадян. Відтоді раз у квартал мешканцям приходять квитанції за опалення, де вказана графа «Внески за обслуговування загальнобудинкового лічильника».

Зокрема, минулої весни в останніх платіжках за тепло люди могли побачити суму, яка була призначена якраз для сплати послуг за повірку загальнобудинкових лічильників житлових будинків, які належать до комунального господарства міста.

Що ж, треба так треба. Тим більше, що від повірки лічильників залежатиме, чи будуть мешканці платити лише за спожите тепло, чи їм нарахують цифру з пальця, яка набагато перевищує реальну вартість спожитої енергії, як це неодноразово траплялось останнім часом.

Згідно тендерної документації, яка опублікована на сайті ProZorro, сума, яка була необхідна для своєчасної та повноцінної організації робіт з повірки теплолічильників у Києві цього сезону – близько 24 000 000 гривень. Саме на цю суму КП «Київтеплоенерго» малопровести тендери на проведення повірок у всіх районах м.Києва. А сам процес повірки, згідно норм закону та розпорядження мера Віталія Кличка, мав закінчитись до початку опалювального сезону – а саме, до 15 вересня 2020 року.

Виконавцем цих послуг та безпосереднім організатором тендеру виступило СП «Енергозбут». Саме цей структурний підрозділ КП «Київтеплоенерго», яким керує Лопатін К.О.,займається збутом та реалізацією теплової енергії. І саме під безпосереднім керівництвом Костянтина Лопатінапроводяться та реалізуються роботи,пов’язані з обслуговуванням, повіркою теплових лічильників, які встановлені на житлових будинках, що належать до комунальної власності міста.

Зірвані тендери – величезні збитки

Але, як виявилося, судячи з численних фактів, з незрозумілих причин усі прописані терміни на виконання тендеру на повірку були провалені! На цей момент станом на 15.09.2020р. – кінцевий термін завершення підготовчих робіт, по місту Києву налічується близько 4000 неповірених теплових лічильників. Це більш як 1/3 від загальної кількості лічильників. Як повідомили редакції в одній компанії, яка займається повіркою лічильників, до опалювального сезону завершити ці роботи не буде можливості, а значить строки проведення та виконання тендеру фактично зірвані. Тобто близько 4000 житлових будинків фактично увійдуть в опалювальний сезон 2020/2021 без можливості точного обліку спожитого тепла.

В такому випадку нарахування за опалення буде проводитись за середніми фактичними показниками тих же лічильників запопередній опалювальний сезон, що в багатьох помешканнях значно перевищує реальну кількість спожитого тепла. Це буде означати, що кожна квартира в неповіреному будинку незаконно сплатить чималу суму зайвих коштів. І це в той час, коли «Київтеплоенерго» нещодавно обіцяло не підвищувати тарифи на тепло.

Зокрема, на сайті ProZorro можна побачити умови та терміни проведення тендерів на повірку по різних районах Києва. Деякі станом на 15 вересня лише визначились із переможцями, а мали б вже до цього часу здати результати повірок! А в багатьох випадках торги навіть не відбулися, як наприклад у цьому ЛОТІ.

Експерти з обліку тепла повідомили, що в разі сплати по старим тарифам, без точного обліку, фактична переплата кожної квартири за опалювальний сезон в середньому буде дорівнювати 2000 гривень. Це означатиме, що за самими оптимістичними розрахунками з кишень мешканців столиці незаконно викачають від кількох сотень мільйонів до мільярда гривень переплати, в разі несприятливого сценарію, що цілком ймовірно! А це, в свою чергу, може призвести до великих штрафних санкцій посадовим особам СП «Енергозбут» КП «Київтеплоенерго», передбачених ст.14 «Фінансові санкції, що застосовуються за порушення законодавства у сфері комерційного та розподільного обліку комунальних послуг», Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», що також завдасть шкоди бюджету Києва.

Хто заплатить за зрив тендеру?

В такій ситуацій треба задатися питанням – чому це сталося і кому це вигідно?

Не секрет, що зараз, напередодні місцевих виборів, триває епічна битва за місто Київ. На ведення передвиборчої агітації потрібні величезні зайві кошти.

Звідси виникає підозра, чому тендер на повірку лічильників СП «Енергозбут» КП «Київтеплоенерго» не організувало ще навесні, коли люди заплатили за це гроші – перші внески за обслуговування, і можна було без поспіху провести торги та завершити роботи до зазначеного терміну. А потім бадьоро відзвітувати, як все добре у міському господарстві.

Можливо, ті десятки мільйонів гривень, які кияни, тобто ми з вами, додатково сплатили за обслуговування та повірку будинкових лічильників, керівництво СП «Енергозбут» КП «Київтеплоенерго» вирішило покрутити у власних інтересах, використати у передвиборчій гонитві? А можливо, зрив тендеру на повірку лічильників був цілеспрямований і його метою було – підстава діючого мера Києва Віталія Кличка? А може, причиною зриву була свідома мета скористатись обставинами і здерти кілька сотень мільйонів гривень з киян для латання дірок в міському бюджеті? Всі ці питання можна адресувати як Віталію Кличку, так і його заступнику Петру Пантелеєву, який безпосередньо керує секторами житлового та комунального господарства та енергопостачання міста. Цікаво, чи додасть меру популярності цей скандал, коли резонанс піде в маси?

А може, головний винуватець-саботажник сидить не у мерії, а у кріслі КП «Київтеплоенерго» або, скоріше за все, у СП «Енергозбут», яке мало всі кошти на рахунках, але провалило тендер?

Тіньовий голова тендеру, або хто керує Лопатіним?

У приватній розмові представник однієї з компаній, яка приймала участь у тендері на повірку лічильників, розказав журналістам, що усіма тендерами в КП «Київтеплоенерго» завідує начальник відділу економічної безпеки управління економічної безпеки департаменту безпеки СП «Енергозбут» КП «Київтеплоенерго» Карась А.Г. За словами учасника тендеру, саме Анатолій Карась є тіньовим головою тендерного комітету щодо повірки лічильників, але неможливо виграти тендер, якщо ти не запропонуєш відкат – 500 гривень за один повірочний вузол. Саме тому, на думку викривачів корупції, і були зірвані строки тендерів – бо не всі готові порушувати закон та приймати участь у незаконних схемах. А якщо прикинути приблизну кількість будинків у столиці – 10 000, то можна уявити, за яку суму незаконного збагачення йде боротьба.

В такій ситуації зновувиникають питання до пана Лопатіна – чи в курсі він, що в його департаменті відбуваються такі речі, а, можливо, він сам очолює цю схему і отримує незаконний прибуток? А, можливо, пану Лопатіну поступають вказівки вчиняти саме так зверху, з мерії та керівництва КП «Київенерго»? І тут не можна не згадати ще один скандал, в якому замішаний особисто пан Лопатін. Мова йде про кілька кримінальних справ відкритих НПУ за фактами порушення закону та службових зловживань саме зі сторони керівництва СП «Енергозбут» КП «Київтеплоенерго». А саме, за фактами безпідставного відключення від системи опалення та гарячого водопостачанняоб’єктів нерухомості, що належать до комунальної власності міста (нежитлових приміщень і житлових квартир) міста Києва, що завдало величезної матеріальної шкоди. (ЄРДР однієї із справи № 42020101060000146 від 29.04.2020 р. за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України за фактом скоєння службовими особами СП «Енергозбут» КП «Київтеплоенерго» зловживання владою, яке, у свою чергу, було розпочато на підставі заяв активістів ВГО «Право та Закон»).

Як би там не було, зараз перед владою міста стоїть дуже гостре і актуальне питання – як виправити ситуацію із заваленим тендером КП «Київтеплоенерго» та довести киянам напередодні виборів, що грабувати їх ніхто не збирається. Чи збираються? Тоді міська влада потоне у валі позовів і скандалів. Що ж, у Віталія Кличка ще є трохи часу, щоб розібратися і покарати винних.

Мар’яна Проців, Сергій Лисенко, викривачі корупції для «Погляду»

Читайте також: 53 тис. гривень за опалення: киянка пише заяву в поліцію, а Київтеплоенерго обвинувачує Кабмін.

Читати також