Псевдо-біржі та псевдо-торги деревиною залишились в минулому

by host

Як відомо з 01.07.2021 року вступив в силу ЗУ “Про товарні біржі”, згідно якого товарні біржі повинні отримувати ліцензію у НКЦПФР. 

До цього в Україні було створено біля 600 товарних «бірж», діяльність яких раніше фактично ні чим не регулювалася. В більшості випадків вони або не функціонували, або просто використовувались для “прогонки кулуарних схем” з продажу переважно державних активів.

Особливо критичною ситуація виникла на ринку деревини, де до вступу в дію закону, функціонувало  понад 15 товарних «бірж» або ж просто юридичних осіб, які організовували електронні торги з продажу кругляку по всій території України. 

Оскільки реального регулятора раніше просто не було, то ці псевдо-біржі функціонували за зовсім різними правилами, а деякі з них взагалі ці правила не використовували. Ось саме через таких схематозників, які домовлялися з лісгоспами та завдяки маніпуляцій під час торгів продавали державний ресурс за копійки (відносно реальних цін), а різницю брали у покупців готівкою та потім заносили в кабінети різних чиновників лісової галузі.

Саме в такій схемі й був основний зміст функціонування багатьох «бірж». Не всіх, але багатьох, які прагнули зробити маніпулятивно офіційну ціну продажу на торгах як можна менше, щоб реальна маржинальність готівкового доходу у них була більша. Тобто різниця між реальною ціною на деревину та її ціною сформованою на «ручних» торгах (або наприклад експрес-торгах Маландія) у вигляді вже готівки розподілялась між «псевдо-біржею» та лісовими чиновниками.

Для наглядності достатньо порівняти результати продажів деяких таких псевдо-«бірж», з результатами реальних торговців, які і до і після вступу в дію ЗУ «Про товарні біржі» притримувались етичних та законодавчих норм.

Найбільш токсичними для ринку деревини були організатори торгів, які крім того що належали одній людині з сумнівною репутацією, ще й мали дуже схожі назви між собою, що вже викликає думку про “темні справи”. Детальніше.

В таблиці наведеній нижче викладені результати торгів на однойменних псевдо-біржах Данііла Маландія (Утесистем, Утесистем+, Утесистемтрейд) та ліцензованих товарних бірж.

Як видно за підрахунками, середній показник різниці цін між «сірими біржами» Утесистем та ліцензованими біржами становив від -65% до -35% на окремі продукти. Найбільш дешевими виявились ціни на ТОВ Утесистем+.

Підрахуємо тепер додатковий прибуток, який могла б отримати Держава, якщо реалізовані обсяги на відповідних торгах були б продані на ліцензованих біржах, а не за допомогою махінацій Маландія.

Всього за 2021 р. на  псевдо-біржах Маландія «Утес» було продано більше 390 тис. куб.м. сосни та дуба, як круглих лісоматеріалів, так і деревини дров’яної. Вартість продажу склала близько 584 млн грн.

При цьому, якби весь проданий ресурс був реалізований на ліцензованих біржах, то вартість склала б 1,3 млрд грн, що на 125% більше за фактичну вартість.

Таким чином, Держава в особі лісгоспів втратила додатковий прибуток розміром 729,4 млн грн, більша частина з яких точно осіла в кишенях Маландія та його поплічників. Й це за 1 не повний календарний рік. Корупційний заробіток Данііла й Ко склав понад 700 млн грн.

Таким чином, у Данііла тривалий час функціонував відверто злочинний, але дуже рентабельний особисто нього бізнес, який був надзвичайно збитковим для держави.

Примітно, що всі однойменні псевдо-біржі УТЕС і Ко мали однаковий й мізерний уставний капітал – 1000 грн, тобто фактично всі вони представляли не реальних операторів організованої торгівлі, а стіл та 2 стільця. Деталі.

Зараз же, з метою сховати свої злочини, а також повернути свої злочинні схеми, Данііл намагається побудувати собі імідж експерта та борця з корупцією в лісовій галузі, в той час як у самого «шапка горить».

Проте виходячи із наданих аналітичних даних, стає чітко зрозуміло, що Данііл Маландій є реальним експертом, але не в організованій й ефективні торгівлі, а саме в схематозному деребані державного ресурсу. Детальніше.

З вступом в дію ЗУ «Про товарні біржі» діяльність торгових організацій тепер жорстко контролюється регулятором, який за порушення ліцензійних умов може позбавити біржу права проведення таких торгів.

Саме такий дієвий контроль вже дав результат, корупційним та схематозним «біржам» функціонувати тепер просто не вигідно, оскільки можливість маніпуляцій, які під час торгів застосовував Маландій, прибрали, а втрата відповідної ліцензії є дуже коштовною.

З одного боку прикро, що тривалий час українську деревину Данііл (та подібні) продавали за копійки, але з іншого радіємо, що тепер функціонують прозорі правила ринку, які забезпечують державні лісгоспи додатковими надходженнями, які будуть використані на закупівлю нового обладнання та відновлення лісових масивів.

Малоймовірно, що в лісову галузь повернуться схематозні «напрацювання» Данііла й він це сам чітко розуміє. Тому всі його відео з критикою всіх і вся – є просто шантажем й намаганням щось вторгувати для себе, є криком душі й бажанням хоч якось насолити тим, хто закрив його багаторічні злодійські грошові потоки.

Цинічно, що всі ці примітивні й малоцікаві для реальних учасників ринку відео та інші заходи чорного піару він запускає за рахунок коштів, що викрадені ним у держави.

Й факт того, що інформаційний бруд почали лити на представників лісової галузі саме після рішення ДАЛРУ про перехід з 1 червня 2022 на 100% реалізацію продукції лісгоспів через ліцензовані біржі, демонстративно викриває тих, хто роками заробляли нелегальні надприбутки на державному ресурсі.

P.S. Про продажність Маландія, й не лише фінансову, говорить й те, як він намагався надіти маску щирого українця й начебто в квітні почав говорити українською мовою. Але на довго його не вистачило й вже в травні повернувся до рідного для нього «русского языка». Чому? Бо йому, як колаборанту, окупанти просто наказали це зробити. А Данііл щиро сподівається, що зможе продавати та дерибанити ліс на окупованих територіях. Досвід у нього є.

Читати також