“Банда Шиндера”: як вітчизняні айтішники-аферисти завдають удару по українському та європейському IT-бізнесу

by host

В Україні продовжується гучний скандал в сфері IT-послуг та підприємництва. Жертвами зловмисників вже стали десятки компаній, де-які з них – відомі гравці в секторі високих технологій. Тенденція набула такого масштабу, що діяльність шахраїв призводить до хаосу на ринку IT, псує репутацію вітчизняним програмістам та завдає багатомільйонні збитки стартапам і приватним компаніям.

Як повідомляє “Погляд”, про це зокрема пише видання vse.media.

Зазначається, що схема аферистів варіативна, але в загальних рисах полягає в наступному: злочинці моніторять вакансії на форумах і професійних сайтах, і пропонують свої послуги рекрутерам і HR, а далі, вивертами і хитрістю, займають високооплачувану IT-посаду в якійсь компанії або стартапі, а то й одразу в кількох одночасно, щоб потім як можна довше зберігають видимість роботи, регулярно отримуючи величезні гроші фактично ні за що.

Більш того, простежується тенденція, коли програміст-аферист, влаштовуючись на керівну посаду в компанію або стартап, протягував з собою цілу групу інших учасників зграї. І тоді величезні суми за повітря, майстерно прикриваючи один одного, місяцями, або навіть роками, з роботодавця тягнули кілька ай-ті-шахраїв.

В матеріалі зазначається, що робити розумний вигляд перед керівництвом і затягувати роботу аферистам допомагали найняті за копійки на аутсорсингу «ай-ті-раби», завдяки яким вдавалося довгий час показувати видимість осмислених дій.

Але дійсно, що тільки видимість, так як виконувати роботу, як того вимагає наймач, в цьому брудному «бізнесі» ніхто не планує. Більш того, в разі претензій за погану роботу, або викриття їх схеми, шахраї погрожують роботодавцям зливом конфіденційних даних, – зазначається в розслідуванні.

У цьому контексті журналісти нагадують про “схеми” Сергія Шиндера (Serguey Shinder/Serguey Asael Shinder). Його група підозрюється в зливі даних компанії SoftServe.

Виявилося, один з головних учасників цієї злочинної зграї – соратник Шиндера – Едуард Локтєв, який в 2019 р. кілька місяців працював за наймом в SoftServe – вів проєкт їх постійного клієнта, DATICAL, про що зберігся скріншот. Незабаром після його звільнення за дивним збігом обставин трапився той самий масштабний скандальний витік даних.

Тоді у ЗМІ зазначалося, що жертвами шахраїв став також цілий ряд відомих корпорацій, серед яких ВТБ Банк, Fidelity, Virgin Media, KLM, Kuoni, Ford, Symantec, Fujitsu, Deutsche Post, Three, Tesco Mobile, Liberty Global, а також десятки (та навіть більше) українських компаній.

Зокрема, про загрозливу тенденцію фейкворкінгу у IT-сфері розповіла ІТ-рекрутер, інтерв’ю з якою опублікувало видання. Експертка докладно пояснила, як шкодять аферисти українським та іноземним компаніям.

За її оцінкою, сьогодні на ринку IT послуг діють як мінімум три зграї IT-шахраїв, які обдурюють роботодавців та рекрутерів під виглядом програмістів. Вони кочують від фірми до фірми, від стартапу до стартапу, користуючись вадами ринку та закритістю системи.

Натомість, повідомляється, що свої оборудки вони прикривають залученням дешевих молодих аутсорсерів, яким вішають на вуха локшину та обіцяють стрімку кар`єру у IT-сфері.

«Проблема ще в тому, що багато програмістів, особливо початківці айтішники, в якомусь сенсі спочатку готові прийняти обіцянки шахраїв. Мовляв, роботодавці часто скупилися, чіпляються до дрібниць, хочуть вичавити неможливе, і що надути такого скнару – навіть почесно. Як, наприклад, в гучній історії з The Ad Masters, проти якої ополчилася співтовариство розробників та IT-блогерів”, – розповіла рекрутер.

Вона також додає, що дуже сильно від таких історій страждають нормальні розробники, яких тепер за найменший прорахунок, запізнення, помилку, чи банальне непорозуміння, будуть підозрювати в свідомому саботажі і шахрайстві.

“Це може несприятливо впливати на робочу атмосферу і рівень взаємної довіри. Але будемо сподіватися, що ринку розкрився досвід роботи Шиндера і Ко, і це піде на користь, більше пильності нікому не завадить”, – повідомила експерт та порадила жертвам шахрайств не замовчувати проблему, а об’єднуватися проти аферистів і сміливо повідомляти учасників спільноти про небезпечних саботажників, які гальмують розвиток IT.

Читати також