Угода між Україною та США: створення інвестиційного фонду відбудови

Кабінет Міністрів України опублікував угоду, укладену між урядами України та США, щодо створення американсько-українського інвестиційного фонду відбудови. Відповідне розпорядження №416 було затверджено 30 квітня, що підтверджує наміри обох країн щодо спільного фінансування проектів відновлення.

Документ передбачає, що кожна із сторін зобов’язується робити внески відповідно до умов угоди про обмежене партнерство, текст якої поки що залишається невідомим. Важливо зазначити, що нова військова допомога, надана США, також враховуватиметься як внесок з їхнього боку.

«Якщо після дати набуття чинності уряд США надаватиме уряду України нову військову допомогу в будь-якій формі (включаючи передачу систем озброєнь, боєприпасів, технологій або навчання), капітальний внесок партнера від США вважатиметься збільшеним на оціночну вартість такої військової допомоги, відповідно до угоди про обмежене партнерство», – йдеться в угоді.

Угода набирає чинності з дати, коли обидві сторони завершать свої внутрішні процедури для її реалізації, а також потребує ратифікації Верховною Радою України. Крім того, угода залишатиметься чинною доти, поки сторони не погодяться на її припинення.

30 квітня цього року Україна та США підписали також угоду про економічне партнерство, яка має важливе значення для подальшого розвитку двосторонніх відносин. Міністерка економіки України Юлія Свириденко зазначила, що контроль і власність над фондом залишатимуться за Україною, а фонд буде створено на умовах 50/50, без будь-яких боргових зобов’язань України перед США.

Наступним кроком у реалізації угоди стане її ратифікація, про що раніше повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль, зазначивши, що консультації щодо цього питання відбудуться 1 травня з керівництвом Верховної Ради.

Варто відзначити, що Дональд Трамп активно просував цю угоду під час свого другого терміну президентства, проте підписання було відкладено через суперечки під час зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським. США зацікавлені в доступі до понад 20 видів сировини, які мають стратегічне значення, зокрема, до родовищ титану, урану, літію, графіту та марганцю.

Читати також