Нобелівську премію з фізіології та медицини 2025 року присудили за значущі досягнення у вивченні імунітету.
Цього року нагороду отримали Мері Е. Брунков (США), Фред Рамсделл (США) та Шимон Сакагучі (Японія) за їхнє відкриття, яке стосується периферичної імунної толерантності, що запобігає пошкодженню організму з боку імунної системи.
Лауреати досліджували регуляторні Т-клітини, які відіграють важливу роль у запобіганні атакам імунних клітин на власні тканини організму.
«Їхні відкриття були вирішальними для нашого розуміння того, як функціонує імунна система і чому не всі ми розвиваємо серйозні аутоімунні захворювання», – зазначив Олле Кампе, голова Нобелівського комітету.
Роботи лауреатів стали основою для нової галузі досліджень у сфері периферичної толерантності, що відкриває нові горизонти у розробці медикаментозних засобів для лікування раку та аутоімунних хвороб.
«Це також може призвести до більш успішних трансплантацій. Кілька з цих методів лікування зараз проходять клінічні випробування», – йдеться у пресрелізі.
Оголошення переможців Нобелівської премії відбудеться в період з 6 по 13 жовтня.
