Нацбанк відреагував на звинувачення щодо активів росіянки в Україні

Національний банк України 3 лютого оприлюднив офіційну заяву, в якій підтвердив результати журналістського розслідування «Схем» (Радіо Свобода) про громадянство росії Марини Євсєєвої, власниці компанії «Спектрум Ессетс». Згідно з інформацією, ця компанія перемогла в державному аукціоні, що відбувся у лютому 2024 року, та придбала пул активів ліквідованих російських банків, що включає права вимоги на борги по кредитах.

Про це розповідає Погляд

Важливо відзначити, що уряд України забороняє громадянам рф та їхнім компаніям стягувати борги з українських громадян. Нацбанк визнав, що репутація Євсєєвої є сумнівною, оскільки вона не вказала на своє російське громадянство при взаємодії з регулятором, а надала тільки інформацію про своє американське громадянство.

Репутація та наслідки для компанії

Після цієї заяви, компанія «Спектрум Ессетс» може бути позбавлена фінансової ліцензії. Відповідно до інформації, якщо підтвердиться, що покупець активів приховав зв’язок з рф, він зобов’язаний сплатити штраф у розмірі 100% від вартості придбаних активів, що в даному випадку становить 124 мільйони гривень, а також повернути активи, придбані на аукціоні.

Станом на момент публікації, угоду з «Спектрум Ессетс» Фонд гарантування вкладів ще не розірвав. Однак, Нацбанк вже провів перевірку і підтвердив факти наявності російського громадянства у Євсєєвої. У своїй заяві регулятор зазначив: «Після виходу матеріалів журналістського розслідування регулятор отримав від державних органів спеціального призначення підтвердження фактів про наявність у власника істотної участі ТОВ «Спектрум Ессетс» – Євсєєвої Марини громадянства Російської Федерації».

Подальші дії Нацбанку

На сайті Нацбанку було анонсовано, що регулятор планує вжити подальших заходів щодо компанії «Спектрум Ессетс». Якщо буде ухвалене рішення про позбавлення ліцензії, компанія зможе втратити право надавати кредити та нараховувати відсотки по боргах.

Журналісти «Схем» також виявили, що Євсєєва продовжує відвідувати росію після початку повномасштабного вторгнення, здійснивши щонайменше шість візитів. На запитання журналістів, вона стверджує, що проживає в США і відмовилася від російського громадянства, але не надала документальних підтверджень своїх слів, а також не пояснила, чому її російське громадянство все ще залишається чинним в офіційних реєстрах.

Крім того, виявлено, що фірмою, яка виграла аукціон Фонду гарантування вкладів, управляє Михайло Трубчік, який, окрім американського, має й білоруське громадянство. СБУ забороняла йому в’їзд в Україну, вважаючи його частиною «законспірованої мережі спецслужб рф». Трубчік заявив, що має угоду з СБУ, яка забороняє йому розголошувати інформацію.

Читати також