«Газпром» може за 10 років не відновити об’єми продажу газу, втрачені через війну в Україні – FT

by host

«Газпрому» навряд чи вдасться до 2035 року відновити об’єми продажів газу, втрачені в результаті повномасштабного російського вторгнення в Україну і запроваджених через це санкцій. Про це пише Financial Times, посилаючись на звіт, який наприкінці 2023 року підготували на замовлення керівництва компанії.

«Основними наслідками санкцій для «Газпрому» та енергетичної галузі стало скорочення об’єму експорту, які будуть відновлені до рівня 2020 року не раніше 2035 року», – йдеться у звіті, який опинився в розпорядженні журналістів.

Згідно з документом, експорт газу до Європи до 2035 року становитиме в середньому 50–75 мільярдів кубометрів на рік. Цей показник ледве сягає третини довоєнного рівня продажів.

У «Газпромі» сподіваються, що новий трубопровід до Китаю допоможе заповнити втрачені обсяги експорту до Європи. Однак, зазначає Financial Times, його потужність складе всього 50 мільярдів кубометрів на рік, а ціни на газ у Китаї набагато нижчі від європейських.

«Це дуже похмуро. «Газпром» перебуває в безвиході, і вони це чудово розуміють», – схарактеризувала ситуацію в компанії старша наукова співробітниця вашингтонського Інституту світової економіки Петерсона Еліна Рибакова, яка вивчила звіт.

Аналітик Сергій Вакуленко заявив, що «Газпром» регулярно замовляє сторонні дослідження, щоб отримати від Кремля преференції та додаткове фінансування.

За підсумками 2023 року компанія «Газпром» показала свій перший збиток майже за 25 років. Згідно зі звітом компанії, за рік збиток становив 629 мільярдів рублів. При цьому 2022 року «Газпром» звітував про прибуток на суму 1,23 трильйона рублів.

Читати також