Організація економічного співробітництва та розвитку опублікувала огляд економічної ситуації в Україні, в якому зазначається, що російська агресія призвела до переміщення приблизно чверті населення країни, а також серйозно пошкодила житло та інфраструктуру, вартість яких оцінюється в 2,5% ВВП.
У звіті наголошується:
«Після початкового потрясіння економіка поступово адаптувалася завдяки ефективним політичним заходам та суттєвій зовнішній підтримці. Однак ситуація з безпекою, дефіцит робочої сили та енергії продовжують перешкоджати діяльності, тоді як рівень переміщення населення, безробіття та бідності залишаються високими. Хоча впроваджуються різні стратегії та постійні реформи, для створення стабільних інституцій для сильної ринкової економіки необхідна послідовна політична база».
Згідно з прогнозами, дефіцит бюджету України може зрости до 20% ВВП цього та наступного року, переважно через витрати на оборону. В організації зазначили:
«Для фінансування оборонних витрат у розмірі 25% ВВП потрібен дуже великий дефіцит бюджету. Очікується, що дефіцит бюджету становитиме близько 20% ВВП у 2025 та 2026 роках, що призведе до зростання державного та гарантованого державою боргу до 120% ВВП у 2026 році порівняно з 50% ВВП у 2021 році».
Рекомендації ОЕСР для відновлення економіки
ОЕСР пропонує вжити заходів для поліпшення умов на ринку праці, зокрема, сприяти реінтеграції демобілізованих військових та переселенців, а також підтримувати повернення біженців і залучення жінок до економічної діяльності. Серед інших рекомендацій:
- зміцнення верховенства права для покращення умов для бізнесу,
- надійне та прозоре фінансове управління,
- монетарна політика, спрямована на стримування інфляції та обмеження дефіциту бюджету.
Згідно з оцінками, для відновлення економіки України необхідні «глибші зміни у підході до створення політик, що підтримують продуктивність». Темпи зростання залишатимуться низькими, поки триває війна, а ключова роль у відновленні відводиться приватному сектору.
Аналітики відзначають:
«Повне використання потенціалу приватного сектору передбачає збільшення приватних інвестицій, підвищення продуктивності та розвиток експорту. Досягнення цих цілей вимагатиме вирішення давніх структурних проблем, багато з яких посилилися повномасштабним вторгненням Росії».
Збитки від російських атак на енергетичну інфраструктуру
За даними Міністерства енергетики, за три роки повномасштабного вторгнення росія завдала понад 30 масованих ударів по об’єктах енергетичної інфраструктури України, що призвело до мільярдних збитків.